9 животни правила на Ридли Скот: „Гледав убавина таму каде што другите гледаа нечистотија“

9 животни правила на Ридли Скот: „Гледав убавина таму каде што другите гледаа нечистотија“

Ридли Скот е британски филмски режисер и продуцент познат по своите остри изјави. Во продолжение прочитајте ги неговите животни правила.

9 животни правила на Ридли Скот: „Гледав убавина таму каде што другите гледаа нечистотија“

„Од деветгодишна возраст, секој ден излегував и сликав. Гледав убавина таму каде што другите гледаа нечистотија. И тоа е заглавено во мене – ме привлекуваат темни приказни и мрачни заплети.“

„Ќе поминат 200 години и ништо нема да се промени од корен. На светот ќе продолжат да живеат нечисти луѓе и чисти луѓе, а чистите луѓе ќе продолжат да ги мијат забите трипати на ден.“

„За жал, филмовите стануваат сè поглупави. Претходно, односот беше 50 : 50. Сега тој е 97 : 3.“

„Честопати ми недостасува трпеливост. Но, тоа е знак на искуство. Секогаш ќе ми требаат најстручните луѓе и најдобрата опрема. Ми велат: `Зошто ти е потребна најдобрата камера? Земи нешто поедноставно!’ Им велам: `Не, не разбирате. Ја сакам целата планета. Ми треба Земјата и ми треба за десет минути!’“

„Кога производителите се задоволни од напредокот на бизнисот, тоа е лош знак. Тоа значи дека сте близу до пукање.“

„Најдоброто кино на светот е мозокот и тоа го разбирате кога ќе прочитате добра книга.“

„Кога малку ќе размислите, ќе сфатите дека окото е најранливиот дел од телото. Најлесен начин да убиете човек е да го прободете со нож во окото.“

„Нема секс во моите филмови. Сексот е многу досаден ако само го гледате.“

„Немам планови затоа што последното нешто што сакам да го знам е што ќе правам следниот март.“

Прочитајте ги овие 8 животни мудрости на Џек Николсон.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар