8-те најголеми скулптури во светот

8-те најголеми скулптури во светот

Ширум светот постојат бројни споменици и скулптури. Но, некои од нив навистина се истакнуваат со нивната големина и величественост. Па дознајте нешто повеќе за најголемите скулптури во светот, каде се наоѓаат и колку всушност се високи.

1. Божицата на милоста – Хаинан, Кина

8-те најголеми скулптури во светот

Во Кина постојат многу статуи посветени на божествата од будизмот. Статуата Божицата на милоста во кинеската провинција Хаинан е најголема и има висина од неверојатни 108 метри.

2. Статуата на слободата – Њујорк, САД

8-те најголеми скулптури во светот

Ова е еден од најпознатите споменици во светот. Статуата е висока 46,5 метри, а пиедесталот има висина од 46,9 метри. Статуата е подарок од Франција како знак за пријателство и е поставена во 1886-та година.

3. Најголемиот златен Буда – Патаја, Тајланд

8-те најголеми скулптури во светот

Во местото Патаја во Тајланд се наоѓа статуа на Буда седнат во лотус положба. Статуата е висока 18 метри и е најголемиот златен Буда во светот.

4. Статуа на единството – Гуџарат, Индија

8-те најголеми скулптури во светот

Неодамна поставената статуа на Сардар Валабхај Пател со нејзините 182 метри ќе биде највисоката статуа на светот. Проектот чинел околу 410 милиони евра.

5. Споменик на Петар Велики – Москва, Русија

8-те најголеми скулптури во светот

Оваа статуа во Москва е една од најчудните, но и најголемите во светот. Направена е од грузискиот вајар Зураб Церетели како прослава за 300 години од постоењето на руската морнарица. Статуата е поставена во 1997-ма година и тежи 1.000 тони. Два пати е прогласена и за најгрдата градба во светот.

6. Мајка на татковината – Волгоград, Русија

8-те најголеми скулптури во светот

Статуата на маж кој држи меч е направена во сеќавање на битката во Сталинград. Направена е од познатиот руски вајар Евгениј Вучетиќ и архитектот Николај Никитин. Во 1967-ма година била прогласена за највисока статуа во светот.

7. Царевите Јан и Јуанг – Хенан, Кина

8-те најголеми скулптури во светот

Според легендата, Јан и Хуанг се првите предци на Кинезите, па во нивна чест е подигнат споменик висок 106 метри. Интересно е што споменикот не спаѓа во највисоките статуи во светот бидејќи на него ги има само главите, но не и телата на царевите.

8. Најголемиот бронзен Буда – Џијангс, Кина

8-те најголеми скулптури во светот

Висока дури 88 метри, бронзената скулптура на Буда спаѓа меѓу највисоките во светот. Ова е највисоката статуа на Буда направена од оваа легура на бакар.

Погледнете ги и мистериите за најпознатите статуи ширум светот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар