7 реченици што Русите не ги сакаат

7 реченици што Русите не ги сакаат

Веројатно нема земја со толку многу стереотипи како што е Русија. Освен ако намерно не сакате да ги вознемирите, подобро е да се воздржите од коментари кои немаат доволно поврзаност со модерната руска култура или нивните навики.

Ова се неколку реченици што Русите навистина не ги сакаат.

7 реченици што Русите не ги сакаат

1. Еден куп Руси имаат врска со толпата

Митот дека секој друг Русин е мафијаш е раширен од американските акциони филмови, но со оглед на тоа дека Русија има 144 милиони жители, тешко е да се поверува дека оваа изјава има врска со здравиот разум. Сурови, злобни и често неспособни Руси сè уште владеат на големото платно, без оглед на тоа што поминаа 30 години од распадот на СССР, па се чини дека на Америка и недостасуваат свежи стереотипи.

2. Руси пијат вотка

Вотката е руско национално богатство и е навистина многу популарна, исто како и ракијата во нашата земја. Сепак, многу Македонци кои не пијат ракија и постојат многу Русите кои повеќе сакаат да пијат вино или пиво. Верувале или не, има Руси кои воопшто не пијат алкохол, а според некои истражувања, Литванците, Германците и Французите пијат повеќе од нив.

3. Русите никогаш не се смеат

Особено во споредба со Американците, Русите дејствуваат позатворено во општеството, не се насмевнуваат на странци и почесто ќе ја држат дистанцата, но почекајте да ги сретнете и ќе видите колку се расположени. Многу Руси сметаат дека смеењето без причина е едноставно бесмислено и лажно, но тоа не значи дека се депресивни или едноставно груби. Куба Крис, психолог од Полската академија на науките, тврди дека додека во некои земји насмевката е показател на топлина и почит, во други тоа е знак дека некој сака да ве измами.

4. Во Русија е многу студено

Селото Ојмјакон во Јакутија е најстудено населено место на Земјата каде најниската измерена температура е -71 степени Целзиусови. Просечните температури во текот на зимата во ова место се од -40 до -50 степени, а оние кои се ненавикнати на студ, нема да можат да уживаат. Од друга страна пак, во некои руски градови никогаш не паѓа снег – како во регионот Краснодар, каде што, на пример, во Сочи, за време на летото температурите се искачуваат до 39 степени Целзиусови.

7 реченици што Русите не ги сакаат

5. Русите жалат за распадот на СССР

Сè уште има луѓе кои мислат дека Русите сакаат да се врати Советскиот Сојуз, но вистината е дека на повеќето воопшто не им недостасува Сталин. Во Русија сè уште има комунисти, но сè поретко меѓу помладите генерации. Затоа, шегите за Ленин и за тимот е подобро да се остават настрана.

6. Русинките се секогаш средени

Постојат Русинки кои се облекуваат за да фатат богати момци или има домаќинки како готват борш цел ден. Постојат спонзори и конзервативци насекаде низ светот, но современите жени во Русија ги бараат своите права, образовани се и не „паѓаат“ на странски пасоши.

7. Москва е опасна за туристите

Москва не е поопасна од другите поголеми европски градови. Како што можат да ве ограбат во мрачните улици на Париз далеку од центарот на градот, така лоши работи можат да ви се случат на периферијата на Москва. Затоа, ако се чувате од сомнителни населби и клубови и се однесувате одговорно, нема причина за параноја.

Погледнете ја Москва која изгледа како бајка за време на зимата.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар