7 работи што треба да се избегнуваат во други земји

7 работи што треба да се избегнуваат во други земји

Златното правило за туристите вели дека треба да научите што повеќе за земјата во која патувате и за нејзините обичаи. Вредните информации што сте ги научиле пред патувањето можат да ве спасат од непријатни ситуации, но и од доведување на домаќините во истата ситуација.

7 работи што треба да се избегнуваат во други земји

Египет: Внимателно со левата рака

Левучарите може да имаат проблеми во Египет. Исто како и во некои други муслимански земји, левата рака се смета за „валкана“ – рака што се користи, на пример, за да се облечат чевли. Локалните жители се убедени дека јадењето со левата рака е прилично нехигиенско. Никој нема да навредите ако земете леб со неа, но очекуваат да го ставите во уста со десната рака.

Авганистан: Не фрлајте леб

Дури и ако падне на подот, не фрлајте го лебот. Авганистанците во тој случај го земаат парчето леб што паднало, го бакнуваат и го враќаат на масата.

Мексико: Бурито се јаде со раце

Кога ќе се најдете во Мексико и нарачате бурито во ресторан, знаете како да го јадете – со рацете. Тие традиционално се јадат без прибор, па кога ќе стигнат до вашата трпеза, не барајте му на келнерот да ви донесе нож и вилушка.

Португалија: Храна без сол

Солената храна во Португалија се смета за груба бидејќи тоа е автоматски знак дека не е добро подготвена. Нема да најдете сол на масата, а ако не сакате да изгледате грубо, дури и не барајте ја.

Јапонија: Не одбивајте овошје

Ако Јапонците ви понудат овошје или нешто слатко, немојте да ги одбивате затоа што ќе жалат што ви понудија нешто. На овој начин, Јапонците покажуваат гостопримливост, затоа не бидете „расипувач на забави“ и не велете дека не сакате јаболка во моментот.

Иран: Не земајте сами пак од храната

Кога ќе се најдете на гости во оваа земја, јадете пристојно од тоа што ви ставаат на чинијата и не земајте повеќе храна веднаш. Љубезните домаќини сигурно ќе ви понудат сами, а ако ја пополните својата чинија самоиницијативно, можно е да ги навредите.

Буенос Аирес: Дождот одложува сè

Во главниот град на Аргентина, постои непишано правило според кое дождот ги одложува сите планови. Едноставно, кога врне, не се прави ништо, затоа немојте да се изненадите ако некој локален жител што го сретнавте претходната вечер со кој планиравте луда забава, откаже сè поради дождот.

Погледнете го ова езеро во Хрватска кое изгледа волшебно во боите на есента, но исто така и под белата снежна покривка.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар