6 прекрасни места каде што можете да отпатувате оваа пролет

6 прекрасни места каде што можете да отпатувате оваа пролет

Не мора одморите да ги планирате само за во лето или за во зима. Зошто да не си дозволите патување и во пролет? Ако барате уметност и култура, авантури или храна и вино, денес ви прикажуваме 6 прекрасни дестинации кои можете да ги имате предвид за пролетното патување.

Будимпешта, Унгарија

6 прекрасни места каде што можете да отпатувате оваа пролет

Сѐ додека не ја посетите Будимпештас, не можете да знаете колкави убавини крие таа. Тука ќе видите средновековни замоци, нови згради и синџирот мостови на реката Дунав. Во почетокот на април, како што се зголемуваат температурите, се создаваат совршени временски услови за истражување на градот пеш, качување по замокот Буда, посета на термалните бањи и пиење прекрасно вино. Се прашувате кој е најдобриот дел од сето ова? Можете да пронајдете многу евтини работи!

Осака, Јапонија

6 прекрасни места каде што можете да отпатувате оваа пролет

Иако често е засенувана од Токио, Осака, третиот по големина град во Јапонија, го заслужува вниманието на посетителите, особено за оние кои обожаваат храна. Пред сѐ, Осака е главниот кулинарски град во Јапонија каде што можете да најдете различни специјалитети во ресторани или пак храна на улица. Не пропуштајте да го посетите пазарот Куромон Ичиба, каде готвачите од Осака купуваат состојки.

Долината Дуоро, Португалија

6 прекрасни места каде што можете да отпатувате оваа пролет

За долината Дуоро може да се каже дека е најпотценуваниот вински регион во светот (но исто така и најпрекрасниот). Таа се наоѓа во северниот дел на Португалија и е оддалечена само еден час источно од Порто – а се протега неколку километри низ бујни лозја. Во јули и август, топлите и суви временски услови може да бидат неподносливи, но затоа пролетта е прекрасна. Овде можете да дегустирате и да уживате во вкусот на различни вина.

Сицилија, Италија

6 прекрасни места каде што можете да отпатувате оваа пролет

Летниот одмор во Италија звучи романтично, но реално, во тој период ќе се соочите со гужви во хотелите, бескрајно долги редици за чекање, зафатени плажи… Па, зошто да не се одлучите да го посетите овој прекрасен остров во пролет? Тој е комбинација од различни култури и тука можете да најдете сѐ, од архитектура до разновидна кујна кои го покажуваат грчкото, арапското и шпанското влијание.

Грејт Смоуки Маунтинс, Тенеси

6 прекрасни места каде што можете да отпатувате оваа пролет

За надворешните ентузијасти и оние кои бараат авантури, оваа дестинација е пролетен сон. Во април времето е прекрасно и пријатно и хоризонтите блеснуваат во боја од цвеќињата. Изнајмувањето место во пријателскиот град Гатлинбург е одлична опција за престој.

Оахака, Мексико

6 прекрасни места каде што можете да отпатувате оваа пролет

Оахака се наоѓа во југозападниот дел на Мексико и е далеку од зафатените плажи на Канкун или Кабо. Иако се наоѓа на маргините, овој град е културно богат, дом на музеи, барокни цркви и импресивна шпанска колонијална архитектура. Исто така ова место може да се пофали со една од највозбудливите храни во Мексико.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Економист во изградба, а страстен обожавател на пишаниот збор уште откако знае за себе. Смета дека животот без домашно милениче не изгледа комплетен, а кафето со многу шеќер го смета за едно најубавите утрински задоволства.

Поврзани содржини

Остави коментар