6 лоши навики со кои полека ги оттурнувате луѓето од себе

6 лоши навики со кои полека ги оттурнувате луѓето од себе

Денес луѓето имаат премногу обврски и имаат многу малку слободно време. Но, тоа не значи дека треба да ги запоставите вашите пријатели. Обидете се да одвоите време за нив и престанете да ги правите овие грешки ако не сакате да останете сами.

6 лоши навики со кои полека ги оттурнувате луѓето од себе

1. Никогаш први не им праќате пораки на пријателите

Можеби не сакате да ги вознемирувате вашите пријатели или можеби сте нервозни кога ја праќате првата порака. Но, на тој начин, ќе ги натерате вашите пријатели да се чувствуваат како да ви досадуваат кога тие ќе го започнат разговорот. Треба да го преземате водството одвреме-навреме и да им пишете први. Во спротивно, вашите пријатели ќе се запрашаат дали вие воопшто сакате да разговарате со нив и ќе почнат да мислат дека пријателството е еднострано.

2. Никогаш не иницирате планови

Можеби не излегувате многу и ја напуштате куќата само кога некој друг ќе ве покани да излезете. Но, ако вие никогаш не правите планови, вашите пријатели може да се чувствуваат како да се изоставени. Исто така, можеби ќе се чувствуваат како да даваат повеќе отколку што добиваат за возврат. Обидувајте се да планирате да правите нешто заедно одвреме-навреме, дури и ако тоа значи да ги поканите на пица.

3. Не ги прашувате пријателите како се

И покрај тоа што можеби минувате низ тежок период во моментов, вие не сте единствените. И на вашите пријатели им треба љубов и внимание. Тие сакаат да знаат дека сте размислувале за нив и дека се грижите за нивните проблеми. Не треба да чекате додека не ве прашаат како сте за и вие да им го поставите истото прашање. Прашувајте ги пријателите како се и помогнете им да се чувствуваат подобро.

4. Никогаш не нудите помош

Не е доволно да им кажете на вашите пријатели дека сте тука за нив ако им треба нешто затоа што повеќето луѓе никогаш нема да ве побараат. Треба да бидете малку поконкретни. Понудете се да ги однесете дома следниот пат кога ќе се дружите. Понудете им да им помогнете да се подготват за интервју или да им помогнете додека пакуваат кутии кога ќе се преселат. Потсетете ги дека можат да се потпрат на вас и дека навистина ќе бидете тука за нив.

5. Никогаш не се извинувате

Кога не сте во право, треба да преземете одговорност за своите постапки и да се извините. Немојте да ги натерате вашите пријатели да се чувствуваат уште полошо отколку што веќе се чувствуваат. Покажете им дека се грижите за нивните чувства. Изразете го своите жалење за она што сте ги вознемириле и појаснете дека никогаш веќе нема да ги повредите.

6. Никогаш не прифаќате покана да излезете

Можеби имате премногу работа, но ако секогаш ги одбивате поканите, ќе престанете да добивате покани. Ако ги сакате и ги цените пријателите, обидете се да излегувате со нив почесто. Тоа ќе го зајакне вашето пријателство и ќе ја продлабочи вашата врска.

Прочитајте кои се 10-те разлики помеѓу трајните пријателства и оние што ќе исчезнат.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар