3 визуализации што ќе ви помогнат да се ослободите од вознемиреноста и од негативноста во вашиот живот

Пандемијата на коронавирусот и сите други лоши настани што ја одбележаа оваа чудна година продолжуваат да имаат влијание врз сите нас. Една од тие последици е зголемниот број луѓе кои се борат со стресот, со анксиозноста и со разни ментални нарушувања. Не е лесно да не знаете што ве чека, не е лесно да ги апсорбирате вестите за новозаболени, за природните катастрофи и сите оние „неправилности“ на кои едноставно не сте навикнати. Овие три визуализации ќе ви помогнат да ги отстраните сите лоши работи насобрани во вас и да се справите со одредени стравови, со стресот и со негативните емоции. Пред да започнете со визуализацијата, пронајдете удобно и мирно место.

3 визуализации што ќе ви помогнат да се ослободите од вознемиреноста и од негативноста во вашиот живот

Нечистотија што поминува низ одвод

Замислете како стоите над бел мијалник низ кој тече млака вода, а вие ги миете рацете. Замислете го тој процес колку што можете пореално. Почувствувајте ги температурата на водата, сапунот меѓу прстите и мирисот на тој сапун. Исплакнете ги рацете под млазот и замислете дека нечистотијата од рацете се спушта низ цевките и исчезнува. Таа нечистотија ги претставува вашите црни мисли, сè што ве мачи и ви создава товар. Додека ги миете рацете и гледате во темната вода во одводот, помислете на сите овие тешки работи и ослободете се од нив.

Густ чад што исчезнува

Замислете дека седите во природа. Моментално е вашата омилена сезона, уживате во свежиот воздух и во природата околу вас, го чувствувате мирисот на растенијата и гледате во небото. Потсетете се на сè што ве мачи, а тоа може да бидат финансии, невозвратена љубов, проблеми на работа и слично и замислете облак од густ темен чад што излегува од земјата. Колку повеќе ослободувате лоши мисли, тој облак полека се крева во воздухот и станува поредок и посветол, сè додека целосно не исчезне заедно со тие мисли.

Сонце што се пробива низ облаците

Повторно замислете дека сте во природа. Надвор е убав и сончев ден. Сето она што ве мачи замислете го како облаци што го кријат сонцето и замислете го сонцето како сè добро во вашиот живот. Откако ќе ги ослободите сите лоши мисли, замислете како зраците се пробиваат низ сè што е негативно, сè додека сонцето не пробие целосно низ облаците.

Прочитајте какво е влијанието на хроничниот стрес врз секој дел од организмот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар