25 цитати на Габриел Гарсија Маркез што заслужуваат да бидат запаметени засекогаш

25 цитати на Габриел Гарсија Маркез што заслужуваат да бидат запаметени засекогаш

Големите умови отсекогаш знаеле како да го објаснат животот во една реченица, а нобеловецот Габриел Гарсија Маркез не е исклучок, бидејќи неговите зборови откриваат некои големи вистини што ќе ве замислат.

25 цитати на Габриел Гарсија Маркез што заслужуваат да бидат запаметени засекогаш

„Не дозволувајте да умрете сè додека не го доживеете чудото да спиете со оној што го сакате.“

„Не е точно дека луѓето не ги остваруваат своите соништа затоа што пораснале, туку пораснале затоа што престанале да ги остваруваат соништата.“

„Луѓето што ги сакаме треба да умрат со сите свои работи.“

„Сè е живо. Потребно е само да се разбуди неговата душа.“

„Ако ја сретнете вашата вистинска љубов, треба да знаете дека таа нема да избега од вас, ни по неколку седмици, месеци или години.“

„Во животот не е важно она што ви се случува, туку она на што се сеќавате и начинот на кој се сеќавате на тоа.“

„Лагата е поудобна од сомнежот, покорисна од љубовта и потрајна од вистината.“

„Ако жената е вклучена во нешто, знам дека сè ќе биде добро. Мене ми е сосема јасно дека жените владеат со светот.“

„На трпезариската маса можете да се сакате исто колку и во креветот.“

„Во семејниот живот, многу е полесно да се избегне несреќа отколку глупави ситни кавги.“

„Одговори му `да’, дури и да умреш од страв, дури и ако подоцна се каеш, затоа што ќе жалиш цел живот ако сега му кажеш `не’.“

„Човекот не се раѓа еднаш засекогаш на денот кога неговата мајка ќе го донесе на овој свет. Животот го присилува многупати да се роди повторно.“

„Нема лек што може да го излечи она што среќата може да го излечи.“

„Секогаш ќе има луѓе што ќе ве повредат. Продолжете да верувате, само бидете повнимателни.“

„Немојте да се противите премногу. Најдобрите работи се случуваат кога не очекувате.“

„Не носам шешир за да не мора да го симнувам пред некого.“

„Зошто да потрошите толку многу зборови за да објасните што чувствува човекот во војна, кога е доволен само еден збор – страв.“

„Прекрасно е да мислите на минатите задоволства без горчина и каење.“

„Инспирацијата доаѓа само за време на работата.“

„Знаењето и мудроста доаѓаат кога веќе не ни се од корист.“

„Не, јас не сум богат човек. Јас сум сиромашен со пари, а тоа не е исто.“

„Староста нема никаква врска со тоа колку години имате, туку колку старо се чувствувате.“

„Бидете мирни. Да умрете е потешко отколку што изгледа.“

„Животот е како приказна, не е важно колку е долг, туку колку е добар. Она што поминало веќе не постои, она што ќе биде сè уште не е дојдено. Има само една точка каде што минатото и иднината се среќаваат. Во таа точка е целиот живот. Искористете го.“

Прочитајте ги 20-те животни принципи на психологот Валериј Синелников.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар