15 работи што ја црпат вашата енергија и 15 работи што ви даваат сила

15 работи што ја црпат вашата енергија и 15 работи што ви даваат сила

Познатиот психолог Михаил Лабковски опиша неколку ситуации во кои ја губиме силата и неколку од кои црпиме енергија. Дали се согласувате?

15 работи што ја црпат вашата енергија и 15 работи што ви даваат сила

Ја губиме силата кога:

 • Велиме „да“ додека сакаме да кажеме „не“
 • Се насмевнуваме, наместо да плачеме
 • Не одмораме
 • Се принудуваме да издржиме уште малку, наместо да се запрашаме: „Зошто го толерирам тоа?“
 • Се навредуваме, наместо да кажеме што ни пречи
 • Не си ја гледаме нашата работа
 • Некој не ни е интересен, но продолжуваме да комуницираме со него од некои замислени причини
 • Остануваме покрај луѓе кои гледаат сè од негативната страна
 • Постојано зборуваме за политика, сметки, сообраќаен метеж итн.
 • Озборуваме
 • Често и со многу емоции разговараме за тоа како живеат другите
 • Работиме здодевна работа
 • Се плашиме
 • Чекаме некој друг да дојде и да го промени нашиот живот
 • Се критикуваме себеси, сметајќи се за безвредни, некомпетентни, несреќни

Добиваме сила кога:

 • Запознаваме нови луѓе
 • Стекнуваме нови знаења
 • Патуваме
 • Ги надминуваме нашите стравови
 • Пробуваме нешто ново
 • Пешачиме (ова не го вклучува одењето на работа или до продавница, туку бесцелни прошетки што предизвикуваат задоволство)
 • Сме креативни
 • Се дружиме со добри луѓе
 • Поминуваме време со луѓе кои нè поддржуваат и веруваат во нас
 • Се занимаваме со нашето тело (каква било физичка активност, сауна, базен)
 • Го расчистуваме физичкиот простор (сетете се како се чувствувате во реновирана просторија)
 • Го расчистуваме емотивниот простор (сетете се како се чувствувате кога ќе простите некому и ќе кажете збогум)
 • Велиме „не“ кога сакаме да кажеме „не“ и велиме „да“ кога сакаме да кажеме „да“
 • Почнуваме да го правиме она што сакаме

Прочитајте ги овие 20 реченици што ќе повикаат позитивна енергија во вашиот живот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар