15 неверојатни факти за животот во Шведска кои сигурно не сте ги знаеле

15 неверојатни факти за животот во Шведска кои сигурно не сте ги знаеле

Шведска е земја на Волво, Икеа и многу други работи што ги сакаме, има бесплатно образование, одличен здравствен систем, чист воздух и недопрена природа. Поради сето ова, многу луѓе избираат да живеат во Шведска. Ви донесуваме некои од неверојатните факти за таа земја.

1. Шведска е прва земја во Европската унија која инвестира многу во дигиталната технологија. На пример, тие имаат изум на пејсмејкер и овесно млеко.

2. Швеѓаните се многу еколошки ориентирани и се отстранува само 1% од ѓубрето, а дури 52% се користат за производство на енергија, а 47 проценти се рециклира. Покрај тоа, компаниите што произведуваат енергија од отпад увезуваат отпад од околните земји!

15 неверојатни факти за животот во Шведска кои сигурно не сте ги знаеле

3. Хиерархијата не е нагласена во оваа земја – политиката на компаниите е сите вработени да се обраќаат едни на други по име, па дури и студентите не им се обраќаат на професорите по име.

4. Овде приватниот простор е многу почитуван – не обидувајте се да започнете разговор со странец додека, на пример, чекате автобус.

5. Прашањата поврзани со приватниот живот, претходните работни места и семејството се сметаат за крајно груби.

6. Да се ​​најде стан во Шведска е исклучително тешко, а најтешко е во Стокхолм. Луѓето се наоѓаат на списоците на чекање со години, а цените се астрономски. Единствената утеха е што становите за изнајмување се генерално во добра состојба.

7. Швеѓаните не се љубители на готовина и плаќаат дури и многу мали суми со кредитни картички. Некои места дури и не добиваат готовина!

15 неверојатни факти за животот во Шведска кои сигурно не сте ги знаеле

8. На масата секогаш има специјален нож за путер направен од дрво и пластика. Го споделуваат сите на маса и важно е да се почитува „редоследот на ширење“.

9. Чевлите во кои одите по патот остануваат пред вратата на куќата, а носењето чевли околу станот е крајно грубо. Затоа секој обрнува внимание на изгледот на своите чорапи.

10. Стандардниот работен ден завршува во 17 часот и после тоа канцелариите се целосно празни. Родителите на малите деца заминуваат порано за да ги земат од градинка и училиште, и тоа се подразбира и нема потреба да му се нагласува ова особено на шефот.

11. Една од најважните деловни традиции е таканаречената фика – кафе пауза со колегите. Безобразно е да се пие кафе сам, како и да се одговара на деловни електронски пораки за време на траењето на кафето.

12. Двајцата родители на новороденчињата имаат вкупно 480 дена одмор. Секој родител треба да помине три месеци со детето, а остатокот од одморот може да се дистрибуира како што сакаат.

15 неверојатни факти за животот во Шведска кои сигурно не сте ги знаеле

13. Просечен Швеѓанец има 33 дена годишен одмор.

14. Времето со семејството е исклучително важно, поради што Швеѓаните настојуваат да работат 6 часа на ден.

15. Пред да му дадете име на детето, името мора да биде одобрено од државна агенција во текот на првите три месеци од животот на детето.

Погледнете го овој прекрасен снежен хотел во Шведска во кој можете да престојувате.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар