15 цитати што ќе ве мотивираат во тешките времиња

15 цитати што ќе ве мотивираат во тешките времиња

Животот ни носи разни искушенија и пречки, а неуспесите, падовите и тешките периоди се составен дел од нашиот пат. Оваа година е особено тешка за сите поради пандемијата на коронавирусот, но и тоа ќе помине. А, ќе помине уште побрзо ако се ослободите од негативните мисли и ако гледате позитивно напред. Овие цитати ќе ви помогнат да се справите со проблемите и да ги претворите во ваша корист.

15 цитати што ќе ве мотивираат во тешките времиња

„Само замислете колку би биле среќни да изгубите сè што имате и потоа да го добиете тоа назад.“

„Не чекајте другите луѓе да бидат среќни за вас. Среќата што ја сакате, мора да ја создадете сами.“

„Стрелата можете да ја отпуштите само со повлекување наназад. Затоа, кога животот ве влече назад со тешкотии, тоа значи дека ве чека нешто големо.“

„Никој не може да направи да се чувствувате лошо без ваша согласност.“

„Секогаш имајте на ум дека сте похрабри отколку што верувате, посилни отколку што изгледате, попаметни отколку што мислите и двојно поубави отколку што можете да замислите.“

„Не плачете за човекот што ве оставил; следниот може да падне на вашата насмевка.“

„Честопати забораваме дека среќата не доаѓа како резултат на стекнување нешто што го немаме, туку од препознавањето и вреднувањето на она што го имаме.“

„Кога ќе ги исцрпите сите можности, запомнете го ова – не сте ги исцрпиле сите.“

„Дали ова ќе биде важно за една година?“

„Кога ќе излезете напред и ќе ја споделите својата приказна на зајакнувачки начин, вашата приказна ќе ве излекува, но исто така ќе излечи и некој друг.“

„Ние не сме повредени. Така учиме. Најсилните луѓе – оние кои имаат насмевка на лицето во најтешките моменти, се луѓето кои се бореле во најтешките битки.“

„Кога ви се чини дека сè е против вас, сетете се дека авионот полетува кога оди спроти ветрот, а не со ветрот во грб.“

„Престанете да гледате во минатото и да размислувате за сите работи што не можете да ги промените. Поминаа и завршивте со тоа. Сега е време да гледате кон иднината, да ја фатите за рака и да одлучите каде сакате да одите.“

„На добрите луѓе им се случуваат лоши работи. Тоа нема смисла. Но, начинот на кој живеете е она што е важно. Она што е важно е како се справувате со дупките на улицата.“

„Прифатете ја болката и потрошете ја како гориво за вашето патување.“

Прочитајте ги и овие 13 моќни цитати во кои сигурно ќе се пронајдете.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар