13 моќни цитати во кои сигурно ќе се пронајдете

13 моќни цитати во кои сигурно ќе се пронајдете

Зборовите можат да бидат моќно оружје што освојува и убива, но исто така можат да бидат вистински лек, утеха или израз на љубов. Дали некогаш сте се обиделе да го опишете целиот живот со една реченица? Прочитајте ги овие цитати за различни аспекти од животот и проверете во кој од нив ја наоѓате вашата животна приказна.

13 моќни цитати во кои сигурно ќе се пронајдете

„Добрите пријатели, добрите книги и мирната совест се идеален живот.“ – Марк Твен

„Вашиот ум е програмиран. Ако не го програмирате сами, некој друг ќе го стори тоа за вас.“ – Џереми Хамонд

„Треба да признаеме нешто очигледно: се разбираат само оние кои сакаат да се разберат.“ – Бернард Вербер

„Способноста да се живее е најретката работа на светот. Повеќето луѓе едноставно постојат.“ – Оскар Вајлд

„Кога ќе стигнат до крајот на патот, луѓето им се смеат на стравовите што ги мачеле на почетокот на патувањето.“ – Пауло Коелјо

„Животот е она што ни се случува додека правиме планови за иднината.“ – Томас Ман

„Кој сака да задржи – тој губи. Оние кои се подготвени да пуштат, се обидуваат да задржат со насмевка.“ – Ерих Марија Ремарк.

„Животот е како кромид: го лупите слој по слој и на крајот ќе откриете дека нема ништо внатре.“ – Џејмс Хунекер

„Ако мислите дека веќе сте постигнале просветлување, обидете се да поминете една недела со вашето семејство.“ – Рам Дас

„Да се има ниско мислење за себе не е скромност. Тоа е самоуништување.“ – Боби Сомер

„Умот се приспособува доволно брзо на сè, освен на досадата.“ – Емили Дикинсон

„И не можам да кажам дека не можам да живеам без тебе – затоа што живеам.“ – Џозеф Бродски

„Понекогаш, моментот што го чекате доаѓа во погрешно време.“

Прочитајте ги овие 13 цитати што може многу да ве инспирираат.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар