14 нешта што никогаш не би требало да ги порачувате во ресторан

Веројатно не сте помислиле да истражувате за рестораните што ги посетувате најчесто. Обично кога порачувате храна или пијалаци, имате целосна доверба во готвачите и келнерите. Сепак, важно е да знаете некои работи за следниот пат кога ќе јадете надвор. Па погледнете зошто не би требало да ги порачувате следниве нешта.

1. Пијалаци со бесплатно надополнување

14 нешта што никогаш не би требало да ги порачувате во ресторан

Доколку не планирате да пиете ништо друго освен кафе и вода, ова не мора да важи. Но доколку сакате да испиете неколку чаши газиран пијалак или овошен сок, запомнете дека овие намирници имаат околу 120 до 150 калории од порција и многу шеќер.

2. Вода со лимон

14 нешта што никогаш не би требало да ги порачувате во ресторан

Според едно поново истражување, 70% од парчињата лимон послужени во рестораните се покриени со бактерии, а понекогаш дури и фекални материи. Доколку лимонот не го исечат или измијат пред вас, најдобро е да го избегнувате.

3. Леб со маслиново масло

14 нешта што никогаш не би требало да ги порачувате во ресторан

Од маслиново масло има многу здравствени придобивки, но и многу калории. Само две лажици од него имаат 240 калории. Па доколку сакате леб со маслиново масло, а внимавате на линијата, размислете подобро.

4. Диетални газирани пијалаци

14 нешта што никогаш не би требало да ги порачувате во ресторан

Доколку мислите дека диеталните пијалаци се поздрави од обичните, не сте во право. Покрај вештачките засладувачи и хемиските состојки, една чаша од овие пијалаци може да има навистина лошо влијание на нивото на шеќер во крвта.

5. Сирови школки

14 нешта што никогаш не би требало да ги порачувате во ресторан

Дали сте се запрашале од каде потекнува хепатит А? Доаѓа од вирус со истото име, а најчест извор е сировата храна, загадената вода, а најмногу сировите школки кои доаѓаат од загадена вода. Ова не значи дека постои опасност во секој ресторан, но сепак добро размислете.

6. Голема порција пуканки

14 нешта што никогаш не би требало да ги порачувате во ресторан

Поголема е веројатноста дека ова ќе го порачате во кино, но поради калориите и оваа намирница се наоѓа на листава. Дневниот препорачан внес на калории е 2.500 за мажи и 2.000 за жени, а голема порција пуканки содржи дури 1.200.

7. Крем супа

14 нешта што никогаш не би требало да ги порачувате во ресторан

Нема ништо подобро од крем супа, особено во есен или во зима. Но овие супи имаат премногу калории. Доколку мислите дека супа и салата е одличен нискокалоричен оброк, добро размислете каква супа ќе порачате, или каков прелив ќе ставите на салатата.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар