13 познати фаци родени на петок 13-ти

13 познати фаци родени на петок 13-ти

Погледнете кој од познатите имал среќа да се роди на еден од „најнесреќните“ денови во годината 🙂 :

13 познати фаци родени на петок 13-ти

1. Нејтан Бедфорд Форест – петок, 13 јули, 1821 година (поранешен американски генерал, трговец со робови и еден од лидерите на Кју Клукс Кланот)

13 познати фаци родени на петок 13-ти

2. Боб Крејн – петок, 13 јули, 1928 година (американски актер, познат по неговата улога како полковник Кол Хоган во ТВ серијата „Хероите на Хоган“)

13 познати фаци родени на петок 13-ти

3. Диди Кон – петок, 13 јули, 1951 година (американска актерка, најпозната е по нејзината улога како Френчи во филмот „Брилијантин“)

13 познати фаци родени на петок 13-ти

4. Фидел Кастро – петок, 13 август, 1926 година (поранешен претседател на Куба и генерален секретар на Комунистичката партија на Куба)

13 познати фаци родени на петок 13-ти

5. Алфред Хичкок - 13 август, 1899 година (британски режисер)

13 познати фаци родени на петок 13-ти

6. Стив Бушеми – петок, 13 декември, 1957 година (американски актер, писател и филмски режисер)

13 познати фаци родени на петок 13-ти

7. Кристофер Пламер – петок, 13 декември, 1929 година (канадски актер)

13 познати фаци родени на петок 13-ти

8. Џулија Луис-Драјфус – петок, 13 јануари, 1961 година (актерка, најпозната по нејзината улога како Елејн Бенес во ТВ серијата „Сајнфилд“)

13 познати фаци родени на петок 13-ти

9. Питер Торк – петок, 13 февруари, 1942 година (музичар, актер и член на поп-групата „The Monkees“)

13 познати фаци родени на петок 13-ти

10. Семјуел Бекет – петок, 13 април, 1906 година (ирски писател, драматург и поет)

13 познати фаци родени на петок 13-ти

11. Буч Касиди – петок, 13 април, 1866 година (познат американски гангстер)

13 познати фаци родени на петок 13-ти

12. Дон Адамс - петок, 13 април, 1923 година (американски актер, најпознат по неговата улога како Максвел Смарт (Агент 86) во ТВ комедијата „Get Smart“)

13 познати фаци родени на петок 13-ти

13. Дариус Рукер - петок, 13 мај, 1966 година (американски музичар, фронтмен на рок групата „Hootie & the Blowfish“)Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Минималист ;)

Поврзани содржини

Остави коментар