13 факти за животните што ќе ве зачудат

13 факти за животните што ќе ве зачудат

Нема потреба да одите во друга галаксија за да бидете возбудени затоа што сте сретнале нови и чудни суштества. Сè што треба да направите е да ја истражите фауната на нашата планета. Природата никогаш не престанува да се развива и ние сè уште не сме свесни за новитетите на еволуцијата. Во продолжение ќе научите нешто повеќе за чудата на животинскиот свет.

1. Некои зоолошки градини им даваат на своите посетители очила како овие. Тие се дизајнирани да имитираат страничен поглед и да не предизвикуваат чувство на непријателство кај горилата

13 факти за животните што ќе ве зачудат

2. Прериските кучиња се бакнуваат со цел да се поздрават едни со други и да откријат дали сè е во ред

13 факти за животните што ќе ве зачудат

3. Ласиците често ловат плен што е неколку пати поголем од нив и дневно можат да јадат количина на храна што е еднаква на една четвртина од нивната телесна маса

13 факти за животните што ќе ве зачудат

4. Рибите од видот Notothenioidei живеат во водите на Антарктикот кои се многу ладни, но другите риби не се во можност да живеат во такви услови

13 факти за животните што ќе ве зачудат

5. Арктичките зајаци се најголемите зајаци во Северна Америка. Нивните уши се премногу кратки во однос на големината на нивното тело

13 факти за животните што ќе ве зачудат

6. Перитофталмусот е еден вид риба што може да најде храна во тињата за време на ниските плими и може да се искачува на дрвја

13 факти за животните што ќе ве зачудат

7. Јапонските истражувачи откриле дека очите од китот-ајкула се прекриени со заби

13 факти за животните што ќе ве зачудат

8. Големата пиштарка може да остане во воздухот повеќе од половина година без да слета на земја

13 факти за животните што ќе ве зачудат

9. Духови-ракови се група ракови кои живеат во тропските и суптропските крајбрежни региони ширум светот и ги користат забите на стомакот за да ги исплашат непријателите

13 факти за животните што ќе ве зачудат

10. Постојат топки мов кои мигрираат низ Арктикот, управувани од некоја непозната надворешна сила

13 факти за животните што ќе ве зачудат

11. Патките сакаат да сурфаат. Тие го прават тоа за да фатат повеќе ракови

13 факти за животните што ќе ве зачудат

12. Ова е јужноазиски речен делфин. Речиси е слеп и се води низ просторот со помош на ехолокација

13 факти за животните што ќе ве зачудат

13. Дали некогаш сте размислиле зошто забите на крокодилите се толку бели? Тие се менуваат до 50 пати во текот на животот

13 факти за животните што ќе ве зачудат

Прочитајте ги овие 9 фасцинантни факти за животните што сигурно не ви ги кажале на училиште.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар