12 неверојатни нешта што можете да ги видите само со помош на рендген

12 неверојатни нешта што можете да ги видите само со помош на рендген

Откако човештвото ги откри рендгенските зраци, луѓето почнале да скенираат сè што можеле. Рендгенските зраци ни овозможуваат да ги видиме секојдневните нешта од навистина неочекувана перспектива. Со нивна помош ги разјаснивме мистериите за многу природни феномени, процеси во човечкото тело и закони според кои живеат животните. Погледнете како изгледаат неколку секојдневни работи видени со помош на рендгенски зраци.

1. Потковица на коњ со 48 шајки

12 неверојатни нешта што можете да ги видите само со помош на рендген

Овие потковици се за коњи кои се натпреваруваат во одење. Потковицата со повеќе слоеви прави коњот да се чувствува како да е на платформа, па ги крева нозете повисоко. Овој спорт се смета за суров и е забранет во многу земји бидејќи им предизвикува физичка болка и ментална неудобност на коњите.

2. Разговор

Во просек, човекот користи 72 мускули за да каже само еден збор. Еве како изгледа овој комплициран процес под рендген.

3. Стапало во чевел со висока потпетица

12 неверојатни нешта што можете да ги видите само со помош на рендген

Британските научници откриле дека редовното одење во чевли со високи потпетици им штети на стапалата, ги оштетува зглобовите, па дури и го намалува менталниот капацитет.

4. Свирење виолина

Свирењето виолина ја подобрува функцијата на мозокот. Овој факт е докажан од многу научници и многу од нив го користат. На пример, Ајнштајн бил одличен виолинист и почнал да свири на 6-годишна возраст.

5. Бакнеж

Најдолгиот бакнеж траел над 58 часа! Во 2013-та година, Екачаи и Лаксана Тиранарат од Тајланд се бакнувале 58 часа, 35 минути и 58 секунди. Бакнежот завршил во Гинисовата книга на рекорди.

6. Риба

Кога рибата ќе проголта планктон, се создава посебна хемиска супстанца што прави рибата да свети. Оваа светлина може да предизвика непријатели, па штом рибата ќе сфати што проголтала, веднаш го плука планктонот.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар