10 трикови за преживување што функционираат многу добро

Луѓето се наоѓаат во итни ситуации многу често. Се разбира, невозможно е да се предвиди иднината и да бидете подготвени за сè, но потрудете се да ги запомните овие десетина трикови што можат да ви помогнат вам или на вашите пријатели во иднина.

1. Користете канцелариски стол за ослободување на дишните патишта

10 трикови за преживување што функционираат многу добро

Методот на Хајмлих е брз метод за прва помош против гушење. Гушењето се јавува кога туѓо тело како храна, играчка или други ситници го блокираат протокот на воздух. За да го извршите методот на Хајмлих, треба да го направите следново:

  • Застанете зад лицето (ако е тоа дете, подобро е да застанете на колена).
  • Ставете ги рацете околу неговата половина и навалете ги градите малку напред.
  • Направете тупаница со едната рака, фатете ја со другата рака и поставете ја малку над папокот.
  • Направете брзи притискања на стомакот, како да се обидувате да го кренете лицето нагоре. Правете го тоа сè додека не му се ослободат дишните патишта.

Ако вие се гушите и нема никој околу вас за да ви помогне, можете да го користите задниот дел од столот за да направите притисок.

2. Користете слушалки или полнач за да го запрете крварењето

10 трикови за преживување што функционираат многу добро

Ако вие или некое друго лице имате артериско крварење, можете да се обидете да го запрете привремено со користење тврд завој. Ако немате тврд завој и не можете да одите на лекар, можете да се обидете да направите импровизиран завој.

Тенките предмети како полнач за телефон и слушалки се многу потесни, па затоа мора да бидете исклучително внимателни и да ги користите само како последна алтернатива:

  • Ставете ткаенина од околу 2 центиметри над раната. Така ќе направите помало оштетување на кожата бидејќи каблите се тенки.
  • Цврсто врзете го кабелот околу самото место.

Крварењето треба да престане во рок од 2 минути, но местото каде што е крварењето не треба да биде врзано повеќе од 2 часа.

3. Користете го вашиот телефон за да испратите СОС-сигнали

10 трикови за преживување што функционираат многу добро

Повеќето телефони имаат вграден блиц, но ако батеријата е испразнета, вашиот телефон сепак може да биде корисен во итни ситуации. Користете го екранот за да ги рефлектирате сонцето или месечината. Рефлексијата може да се забележи и на големо растојание. Ако видите брод или авион, истегнете ја раката и направете знак за мир, ставете го телефонот точно помеѓу двата прсти и насочете го одразот натаму.

4. Запалете оган со батерија и обвивка од гума за џвакање

10 трикови за преживување што функционираат многу добро

Ако сте во дивина и имате потреба од оган, а немате прибор или запалка, не паничете. Ако случајно имате батерија АА и обвивка од гума за џвакање, вашите шанси да запалите оган се поголеми. Пресечете долга тенка лента од фолијата, преклопете ја на половина и пресечете ја дијагонално преку преклопената лента, така што средината на лентата ќе биде најтенкото место кога ќе се одвитка (како што е прикажано на сликата).

Поврзете ја металната страна и со позитивната и со негативната страна на батеријата и почекајте додека не се запали обвивката од гумата за џвакање.

5. Легнете со лицето надолу за да преживеете напад од ној

10 трикови за преживување што функционираат многу добро

Ако ве брка ној и нема каде да се скриете, трчањето нема да ви помогне бидејќи ноевите можат да бидат побрзи од луѓето. Легнете на земја со главата надолу и преправајте се дека сте мртви. Покријте ја главата со рацете за да го заштитите черепот. Бидете подготвени нојот да ве допре или да застане на вас. Нојот може да ве повреди и на овој начин, но ризикот од повреда е многу помал.

6. Користете панталони како уред за пловење

10 трикови за преживување што функционираат многу добро

Ако паднете во вода и нема предмети на кои можете да се држите, соблечете ги панталоните. Врзете ги ногавиците со едноставен јазол, а потоа фатете ги панталоните за горниот дел. Повлечете ги над водата и брзо наполнете ги со воздух, а потоа држете ги цврсто за горниот дел за воздухот да не излезе.

Можете да ја повторите оваа постапка за да соберете што повеќе воздух. Потоа ставете ја главата помеѓу ногавиците на панталоните и користете ги како спасувачки елек, како што е прикажано на сликата.

7. Избегајте од повеќекатна зграда користејќи постелнина

10 трикови за преживување што функционираат многу добро

Ако треба да избегате од зграда што е повисока од 2 спрата, а единствениот излез е прозорецот или балконот, земете што повеќе чаршави и врзете ги околу некој голем тежок предмет. Создадете импровизиран појас како што е прикажано на илустрацијата погоре и врзете го крајот на јажето или крајот на чаршавите на  појасот.

Ставете перница на дното на прозорецот, како што е прикажано на илустрацијата погоре, за да избегнете прекумерно триење помеѓу јажето и работ на прозорецот.

8. За да направите мал сплав, покријте еден куп гранки со церада

10 трикови за преживување што функционираат многу добро

Ако треба да преминете река или езеро и имате церада, направете импровизиран сплав. Поставете ја на земја и соберете мали лесни гранки, наполнете ја со лебдечки материјал и оставете воздух во центарот, врзете ги краевите и врзете го целиот сплав со јаже или со врвка. Пробајте да го тестирате вашиот сплав пред да го внесете во длабокото за да бидете сигурни дека ќе може да ја издржи вашата тежина и нема да се распадне.

9. Користете плоча како остар предмет

10 трикови за преживување што функционираат многу добро

Може да се обидете да направите импровизирана стрела или копје од стара плоча. Таа може да биде малку тешка за обликување, но штом ќе стане остра, таа ќе биде одлична алатка.

10. Направете преносен шпорет од конзерва

10 трикови за преживување што функционираат многу добро

Голема празна лименка и нож можат да ви помогнат да направите мал шпорет. Отстранете го капакот и направете мали вертикални засеци, како што е прикажано на сликата. Свиткајте половина од нив навнатре, а другата половина нека биде импровизиран држач за тавата или за тенџерето. Исто така, направете дупка од страната за да ставите стапчиња и да внимавате на огнот.

Погледнете ги овие 10 трикови што ќе ви помогнат да преживеете во несекојдневни ситуации.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар