10 ситници што прават да изгледате неуредно

10 ситници што прават да изгледате неуредно

Кога ќе го слушнете зборот „неуреден“, сигурно замислувате некој со валкана облека и стари чевли. Но, постојат многу други ситни детали што можат да направат да изгледате неуредно.

Износени или валкани обувки

10 ситници што прават да изгледате неуредно

За да го продолжите животот на чевлите и на облеката, важно е да се грижите за нив. Вашата облека треба да биде чиста и уредна. Многу често се случува чевлите да се чисти, но она што многумина го забораваат е белиот ѓон. Целата нечистотија се собира врз него, што прави чевлите да изгледаат нечисти.

Остатоци од пудра на косата

10 ситници што прават да изгледате неуредно

Сигурно ви се случило во брзањето да ставите малку пудра и на косата. Одвојте еден момент пред да излезете од дома за да се погледнете во огледало и да проверите како изгледате.

Израснати вештачки нокти или несредени кутикули

10 ситници што прават да изгледате неуредно

Ако немате време да одите во салон за убавина, обидете се да ги средите ноктите дома за да не изгледаат неуредно.

Лоши вештачки трепки

10 ситници што прават да изгледате неуредно

Важно е да ја следите состојбата на вештачките трепки и да не го пропуштите моментот кога ќе почнат да изгледаат лошо. Ако немате доволно време да одите во салон за убавина, извадете ги трепките сами.

Сапун под и на прстените

10 ситници што прават да изгледате неуредно

Луѓето ретко ги отстрануваат прстените кога ги мијат рацете, но може да ви остане сапун под нив, што тешко ќе го забележите веднаш. За да избегнете такви ситуации, користете течен сапун бидејќи е многу полесно да се измие.

Еден куп сметки во вашата чанта

10 ситници што прават да изгледате неуредно

Понекогаш, ги земате сите сметки и ги ставате во чантата. Но, кога имате премногу сметки во чантата, таа изгледа многу неуредно. Ако треба да ги чувате сметките, пронајдете посебно место за нив. Ако го направите тоа, нема да мора да трошите по 30 минути секој пат кога ќе треба да ги пронајдете клучевите. Во чантата треба да имате само работи што навистина ви требаат.

Несоодветна долна облека

10 ситници што прават да изгледате неуредно

Несоодветната долна облека може да го уништи целиот изглед. Сите делови на градникот треба да изгледаат убаво под облеката што ја носите во моментот.

Лошо испеглана облека

10 ситници што прават да изгледате неуредно

Дури и ако често пеглате облека, тоа не значи дека ја пеглате правилно. За да ги избегнете видливите линии, пеглајте ги маиците, блузите и другите парчиња облека на соодветна температура.

Дамки од производи за убавина на рацете

10 ситници што прават да изгледате неуредно

Најпријатното место за тестирање на производите за убавина е левата рака. Тоа значи дека често имате дамки на рацете што не изгледаат многу убаво. За да ги отстраните овие остатоци од шминка од вашата рака, набавете мицеларна вода или марамчиња за отстранување шминка.

Валкан мобилен телефон

10 ситници што прават да изгледате неуредно

Ако почесто го користите телефонот, екранот ќе биде покриен со отпечатоци од прсти, а футролата валкана. За телефонот да изгледа почисто, бришете го со салфетка неколку пати на ден.

Погледнете кои 12 работи низ домот покажуваат дека сопственикот е сиромашен, дури и ако не е така.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар