12 работи низ домот што покажуваат дека сопственикот е сиромашен, дури и ако не е така

12 работи низ домот што покажуваат дека сопственикот е сиромашен, дури и ако не е така

Опкружувањето дома не само што влијае на благосостојбата на луѓето што живеат таму, туку може да ви каже и многу за нивните навики, за темпераментот и за начинот на живот. Веројатно сте забележале колку информации можете да научите за некого ако ја погледнете неговата соба. И додека некои работи покажуваат дека личноста е креативна, други може да покажат дека е сиромашна.

1. Теписи во ходниците

12 работи низ домот што покажуваат дека сопственикот е сиромашен, дури и ако не е така

Теписите не само што собираат многу нечистотија, туку и не можат да се користат многу долго време. Пред 20-30 години, теписите беа исклучително популарни бидејќи тие се одлични и едноставни решенија за изолација на звукот. Тие беа користени и за заштеда на реновирање. Ова е причината зошто многу различни теписи, дури и во убав модерен стан, изгледаат невкусно и евтино.

2. Завеси на вратите

12 работи низ домот што покажуваат дека сопственикот е сиромашен, дури и ако не е така

Порано, многу луѓе на вратите закачуваа завеси направени од конец, монистра и други украсни елементи. Тие немаат никаква практична примена и, во последниве години, буквално станаа анти-тренд.

3. Фотографии во грандиозни рамки

12 работи низ домот што покажуваат дека сопственикот е сиромашен, дури и ако не е така

Сликите не се неопходни, но се одраз на карактерот на луѓето и на нивната желба да ги украсат своите домови. Евтините фотографии во смешни рамки прават дури и најдобрите домови да изгледаат евтино.

Добра алтернатива на овие фотографии се постери што не се скапи, но не изгледаат евтино.

4. Перници што се изработени од ист материјал како и каучот

12 работи низ домот што покажуваат дека сопственикот е сиромашен, дури и ако не е така

Додатоците што имаат иста боја како и мебелот изгледаат евтино и досадно. Исто така, тие визуелно ја нарушуваат формата на мебелот.

Можете да купите украсни перници со убав изглед или интересни навлаки за перниците што веќе ги имате. Обрнете внимание да има контраст на боите со оние од материјалот на мебелот.

5. Постелнина од свила

12 работи низ домот што покажуваат дека сопственикот е сиромашен, дури и ако не е така

Бидејќи свилата е прилично скапа, многу луѓе купуваат евтини постелнини од полиестер што изгледаат лошо и се многу непријатни. Но, дури и вистинската свила не е показател за богатството. Богатите луѓе купуваат памучна постелнина.

6. Мебел со лош изглед

12 работи низ домот што покажуваат дека сопственикот е сиромашен, дури и ако не е така

Старомоден мебел со закрпени парчиња, дупки и вдлабнатини откриваат дека сопственикот нема доволно пари за нов мебел. Тоа не значи дека луѓето треба да го фрлат својот мебел веднаш штом се појави дефект. Тие само може да го сменат површинскиот дел или да користат некои методи за поправка за да го направат мебелот да изгледа како нов.

7. Несоодветно осветлување

12 работи низ домот што покажуваат дека сопственикот е сиромашен, дури и ако не е така

Лустер со цвеќиња и други различни декоративни елементи понекогаш може да направи просторијата да биде накитена, особено ако сакате да изгледа модерно. Денес, поедноставните предмети се подобар избор. Обичните светла изгледаат многу подобро од оние со многу шарени елементи.

Ако навистина треба да ја осветлите просторијата, подобро е да имате различни форми на осветлување низ собата.

8. Вештачко цвеќе

12 работи низ домот што покажуваат дека сопственикот е сиромашен, дури и ако не е така

Вистинското цвеќе нè прави среќни, го подобрува расположението и го намалува стресот. А, што прават вештачките цвеќиња освен што собираат прашина и го прават домот да изгледа евтино?

9. Неуредни колекции

12 работи низ домот што покажуваат дека сопственикот е сиромашен, дури и ако не е така

Колекција на винтиџ работи и ретки уметнички дела изгледа стилски и хаотично, а неуредните купишта дискови го прават местото да изгледа неуредно. Тоа дури може да биде и знак на компулсивно складирање. Ако овие работи се навистина вредни за вас, тие треба да изгледаат како колекција, а не како неред.

10. Крпи со животински слики

12 работи низ домот што покажуваат дека сопственикот е сиромашен, дури и ако не е така

Сите ткаенини во боја ја губат бојата со текот на времето, па дури и крпите што се релативно нови може да изгледаат стари. Освен ако не се хемиски заштитени од избледување, синтетичките ткаенини со принтови ја губат бојата дури и побрзо од природните материјали.

Памучните крпи ќе траат многу подолго и изгледаат многу подобро. Ако одговараат на дизајнот на бањата, целата просторија ќе изгледа 10 пати подобро.

11. Стар мебел со нови уреди

12 работи низ домот што покажуваат дека сопственикот е сиромашен, дури и ако не е така

Новите уреди и апарати заедно со стариот мебел создаваат дисхармонија и покажуваат дека сопственикот има финансиски проблеми. Изгледа како да има пари само за новиот уред или дека го купил на кредит.

12. Евтина имитација на скап декор

12 работи низ домот што покажуваат дека сопственикот е сиромашен, дури и ако не е така

Евтините материјали што би требало да изгледаат како скапи создаваат дизајни што само имитираат богат живот. Не можете да измамите никого да помисли дека имате скапи плочки или тули од природен камен само со користење тапети.

Бонус: Отворач за конзерви

12 работи низ домот што покажуваат дека сопственикот е сиромашен, дури и ако не е така

Пред неколку години, една жена тврдеше дека нејзината сестра пронашла нов показател дека некој е сиромашен. Станува збор за отворач за конзерви. Таа смета дека само сиромашните луѓе купуваат лименки на кои нема прстени за да ги отворат. Богатите луѓе купуваат лименки со прстени за да не мора да имаат отворач за конзерви.

Прочитајте кои 13 работи богатите ретко ги купуваат, а сиромашните се задолжуваат за да ги имаат.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар