Топ 5 содржини за изминатата недела (25.4.-1.5)

Топ 5 содржини за изминатата недела (25.4.-1.5)

Петте постови кои најмногу ги кликавте изминатава недела се:Топ 5 содржини за изминатата недела (25.4.-1.5)

1. 7 мисли од Марк Твен кои ќе ви го променат животот

Марк Твен е роден во 1871 година, како Семјуел Ленгхорн Клеменс во Флорида, Мисури, САД. Тој бил писател и предавач. Го нарекуваат најголемиот американски хуморист на своето време. Ги напишал новелите „Авантурите на Том Соер“ и „Авантурите на Хаклбери Фин“.

Тој има напишано одлични дела кои и денес ги читаат милиони луѓе. Исто така, неколку негови моќни цитати, и денес продолжуваат да живеат заради големата мудрост во нив. Марк Твен беше забавен, духовит и мудар човек. Следниве 7 цитати ќе ве вчудовидат, просветлат и ќе ве развеселат.
.

2. Симпатични подвижни фотографии

Њујоршкиот моден фотограф Џејми Бек, во соработка со Кевин Бург, кој е веб-дизајнер со искуство во подвижна графика и видео обработка, креирале серија од прекрасни анимирани фотографии, кои ги нарекуваат „cinemagraphs“.
.

3. Моќта на позитивното размислување

Позитивниот пристап кон животот е дефинитивно една од најмоќните карактеристики кои можете да ги поседувате. Оптимистите секогаш очекуваат да успеат во планираното, да имаат добро здравје, среќни моменти, финансиски успеси и добри односи со другите луѓе. Таквите мисли најчесто им се претвораат во реалност. Ова не се случува бидејќи луѓето со оптимистичен став се посамоуверени, па поради тоа се дружељубиви и поуспешни. Нивниот успех е резултат на нивниот начин на размислување. Тоа е основниот закон на привлекување: позитивните мисли резултираат со позитивни резултати. Она што ви се врти низ главата влијае врз течението на вашиот живот и на животот на луѓето околу вас.
.

4. 50 логоа со скриена симболика

Секое лого треба да биде лесно за помнење, да ја носи вистинската порака и да го привлекува вниманието. Додавајќи загатка во логото, се добива убиствено добар резултат. Еве листа на најдобрите логоа со скриена порака, кои се убави и истовремено, паметни и минималистички.
.

5. Преслатко девојче пее во дует со својот татко

Се сеќавате ли на Стево и Сара Чепишевски, кога ја пееја „Зелката има кошули триста“ во детското шоу „Дајте музика“? Песната е хит во нашата земја до ден денес, поради интересниот текст, ритам и дуото татко-ќерка. Сега редоследот на работите е променет. Во денешниов свет луѓето се снимаат со своите домашни камери, го објавуваат снимениот материјал на Јутјуб, па ако станат популарни на интернет, дури тогаш гостуваат во телевизиски емисии. Така, 24-годишниот Хорхе Нарваез, кој е разведен млад маж со две мали дечиња, решил со неговата преслатка 6-годишна ќеркичка Алекса да пее во дует, снимајќи се во домашна атмосфера од удобниот кауч.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар