Звучи лудо но не е: Зборувајте им на вашите бебиња и на странски јазик

Психолозите од Универзитетот Бристол во Англија откриле дека додека се развива, мозокот поминува низ таканаречената фаза на програмирање...

10 совети од жената која знаела да зборува на 16 јазици: Со помош на нејзината формула ќе го совладате секој јазик!

За сите оние кои сакаат да научат некој нов јазик, Като Ломб напишала 10 заповеди.
Датум: 15 авг 2019
, Автор:

Алкохолот не може да ве направи попаметни, но може да ви помогне да научите нов јазик

Најновите истражувања докажале дека малата количина на алкохол може да ви помогне да усовршите нов странски јазик.

Како да научите странски јазик за 17 дена без ничија помош?

Не е тајна тоа дека најлесниот и најбрзиот начин да се научи нов јазик е посета на земјата каде што тој се зборува.

Науката открива: Учењето нов јазик ќе ве направи попаметни

Прочитајте зошто уште веднаш треба да почнете со учење на јазикот кој отсекогаш сте посакувале да го знаете.

7 причини зошто треба да бидете благодарни за вториот јазик што сте го научиле

Секое познавање на втор јазик нуди безброј придобивки коишто може да имаат големо влијание врз понатамошниот живот на една личност.

Неколку совети за успешно учење странски јазик

Изучувањето нов странски јазик е вистинско богатство!

5 причини кои ќе ви бидат доволни за да започнете врска со странец

Врската со странец ќе ви ги отвори хоризонтите и ќе ве направи побогати со нови искуства кои вечно ќе ги паметите. Еве зошто треба да му/ѝ дадете шанса.

Малку е потребно за да се научи нов странски јазик

За брзо да научите да комуницирате на некој странски јазик, не е потребно многу. Клучно е да се сконцентрирате на зборовите кои најчесто се употребуваат.