5 едноставни чекори за целосно исфрлање на глутенот од исхраната

Повеќето луѓе кои се исхрануваат безглутенски го прават тоа поради специфичната медицинска состојба наречена Целијачна болест.

8 симптоми кои укажуваат на нетолеранција на глутен

Во последните неколку години многу луѓе се решија да се откажат од глутенот...

Не е глутенот секогаш виновен: Што на некои луѓе навистина им пречи кога јадат леб?

Според резултатите на една нова студија изгледа дека личностите кои сметаат дека се чувствителни на глутен всушност се чувствителни на фруктани кои исто така се наоѓаат во пченицата.

Неколку начини на кој несоодветната исхрана може целосно да го уништи вашето лице

Погледнете го вашето лице и откријте дали на него постојат знаци за несоодветна исхрана за вашето тело.

11 глупави нешта кои луѓето им ги кажуваат на оние кои не смеат да јадат глутен

Колку пати ви се случило да ве прашаат што е најлошото што би можело да ви се случи доколку јадете глутен?

Нешта кои никој не ви ги кажува кога ќе започнете со безглутенска диета

Погледнете ги наредниве неколку нешта со кои се соочуваат сите оние кои започнуваат со безглутенска диета...

Најслатките безглутенски колачиња

Совршен и вкусен десерт за сите оние кои не смеат да јадат глутенски производи...

5 најчесто занемарени причини за појава на мигрените

Кога станува збор за мигрените, многу е важно да гледате преку симптомите со цел да ја најдете причината.

10 знаци дека можеби вашето тело не поднесува глутен

Доколку имате некои од наредниве 10 симптоми, тогаш има шанси дека не поднесувате глутен...

Важно: 3 работи кои мора да ги знаете за глутенот

Иако во последно време многу се зборува за глутенот и голем број луѓе веќе го имаат исфрлено од исхраната, всушност малубројни се оние кои знаат што тој претставува.
Датум: 02 јун 2014
, Автор: