Што е фонио и зошто се смета за храна на иднината?

Што е фонио и зошто се смета за храна на иднината?

Фонио е житарица која потекнува од африканска почва – местото каде што биле откриени најстарите култивирани растенија. Расте добро во суви области и на осиромашена почва. Сепак, и покрај фактот дека може да расте скоро насекаде и иако има голема хранлива вредност, фониото е недоволно позната и некористена житарица.

Што е фонио и зошто се смета за храна на иднината?

Сепак, од Западна Африка, каде храната е број еден, и поради лесното одгледување и хранливите вредности, фониото полека стигнува до другите делови на планетата и експертите сметаат дека тоа е храна на иднината.Оваа житарица природно содржи ниско ниво на холестерол, маснотии и натриум, и е богата со растителни влакна, цинк, магнезиум и железо. Покрај тоа е одличен извор на витамини од групата Б, вклучувајќи тиамин, рибофлавин и ниацин – есенцијални хранливи материи потребни за раст и правилен развој и функционирање на клетките.
Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации (ФАО) сугерира дека фониото е најбогато од сите житарки со калциум. Затоа, тоа е одличен избор за оние кои не консумираат млечни производи, како и за вегани или луѓе кои страдаат од нетолеранција на лактоза. Благодарение на неговите состојки, помага да се создадат црвени крвни клетки, го зајакнува имунитетот и ја зголемува енергијата.

Покрај тоа што содржи калциум, фонио е одличен додаток во исхраната (особено препорачан за вегани), бидејќи е полн со растителни протеини и аминокиселини кои влијаат на еластичноста на кожата, растот на косата и здравјето на ноктите. Оваа житарка се консумира во форма на цели зрна и е идеална за здравјето на органите за варење. Покрај тоа, тој промовира губење на тежината, а истражувањата покажаа дека го намалува ризикот од дијабетес тип 2, срцеви заболувања, рак на панкреас и стомак. Тој е природно без глутен и е идеален за луѓе кои се чувствителни на глутен или имаат целијачна болест. Благодарение на неговиот низок гликемиски индекс, тој не го зголемува нивото на шеќер во крвта нагло, затоа се препорачува за луѓе кои страдаат од дијабетес.

Фонио е многу разноврсна житарка. Кога се готви, неговиот „земен“ вкус ги апсорбира аромите на друга храна. Традиционално, се готви како кускус, а се става и во супи, како и во некои пијалаци. Може да се меле и да се користи при подготовка на колачи и пити.

Начин на подготовка:

Истурете 240 милилитри вода во тенџере и оставете ја да зоврие. Додадете половина 45 гр фонио во водата, додадете сол и оставете го да се готви додека не ја впие водата. Намалете ја топлината и користете вилушка за да проверите дали фониото е омекнато. Вареното фунио може да го комбинирате со овошје, салати или зеленчук.

Прочитајте и за овие 5 работи што треба да ги знаете за чаевите за детоксикација.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар