Размена на искуства и информации во јавен простор

2 Јули 2014 од 20:00 часот – отворање на изложбата во CAC, мобилна галерија во паркот нa Франкофонијата – Скопје.

1-razmena-na-iskustva-i-informacii-vo-javen-prostor-kafepauza.mk

Урбаниот простор е во секој од нас, повеќе отколку во јавноста. Секој од нас е должен да трага по јавните простори, сè дур оваа должност не прерасне во инстинкт a јавниот простор стане безусловен.

2-razmena-na-iskustva-i-informacii-vo-javen-prostor-kafepauza.mk

Овој проект е дел од интернационалната работилница насловена РЕАКЦИЈА (МЕДС 2013), составена од низа мали урбани интервенции (АКЦИИ) лоцирани во маалото Грасаво, Лисабон. Главната идеја на работилницата е поттикнување на алтернативна употреба на јавниот простор преку креативен пристап. Во исто време работилницата се спротивставува на процесот на гентрификација кој радикално ја менува структурата на маалото.

3-razmena-na-iskustva-i-informacii-vo-javen-prostor-kafepauza.mk

Изложбата е воедно и промоција на интернационалниот креативен фестивал: СКОПСКИ КРЕАТИВЕН ПРОСТОР 2014 кој ќе се одржи од 29 август до 7 септември 2014.

Автори на проектот се Дамјан Кокалевски и Милан Диневски со групата РЕАКЦИЈА 15.2.

Изложбата е продукција на CITY CREATIVE NETWORK (CCN) од Скопје и галеријата МКД Љубљана.

4-razmena-na-iskustva-i-informacii-vo-javen-prostor-kafepauza.mk 5-razmena-na-iskustva-i-informacii-vo-javen-prostor-kafepauza.mk exchanging flyer final

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Остави коментар