Музика која ќе ве релаксира: Нејзината мелодија ќе ве одведе на магично место

Музика која ќе ве релаксира: Нејзината мелодија ќе ве одведе на магично место

Со звукот на морските бранови можете да се опуштите, да вежбате јога, да читате книга и да медитирате. Без оглед на тоа дали сте на плажа или користите снимени звуци од морето, вие ќе се релаксирате речиси подеднакво.

Според една теорија, човечкиот вид еволуирал во околината во која имало многу савани и извори на свежа вода. Со тоа длабоко во нашите мозоци е „всадена“ љубовта кон водата, и затоа го сакаме (и имаме потреба од) нејзиниот звук.

Друга теорија говори за тоа дека звукот на водата која тече нè потсетува на нашиот престој внатре во матката. Имено, звукот кој неродените бебиња го чувствуваат во мајчиниот стомак заедно со чукањето на нејзиното срце, е шум што го создава крвта додека тече низ вените.

Како и да е, факт е дека звукот на дождот и другите природни води содржат алфа бранови кои прават човечкиот мозок да се чувствува опуштен, како во медитативна состојба. Токму затоа и решивме да го споделиме ова видео со вас и да ви помогнеме да се опуштите ова неделно попладне… Уживајте во следните звуци!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Психолог кој најдобро се изразува преку пишаниот збор. Нејзиниот личен лајтмотив гласи: „Остани своја и поинаква бидејќи само така ќе блеснеш во полн сјај!“

Поврзани содржини

Остави коментар