Наједноставниот рецепт за ледено кафе со вкус на ванила

Наједноставниот рецепт за ледено кафе со вкус на ванила

Освежете се за време на топлите летни денови

Потребни состојки:
  • 30 милилитри свежо подготвено еспресо, оладено
  • 120 милилитри млеко
  • 2 кафени лажички ванила во прав
  • Ледени коцки
Начина на подготовка:

Најпрво, сомелете ги ледените коцки во блендер. Матете додека не допиете ситни кристали. Потоа додајте ги сите останати состојки и повторно матете околу 30 секунди или додека не добиете хомогена смеса.

Кафе, рум и ванила: Тирамису тортички кои нема да ве остават рамнодушни!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар