Ледено кафе со нане

Ледено кафе со нане

Повикајте го летото во вашиот живот

Потребни состојки:
  • 230 милилитри концентрат од кафе
  • 230 милилитри вода
  • 220 грама шеќер
  • 3 супени лажици млеко
  • Свежо ванила стапче
  • Ледени коцки
  • Листови од нане
Начин на подготовка:

Ставете ги водата, шеќерот, листовите нане и стапчето ванила во тенџере и варете на среден оган. Кога ќе почнете да забележувате балончиња, измешајте добро и потоа оставете го да зоврие. Тргнете го од оган и оставете го преку ноќ да се олади. Исцедете ја мешавината во чаша, па додајте го концентратот од кафе заедно со млеко. Ставете и свежи листови од нане за летен изглед.

Интересно е тоа што многумина тврдат дека кафето има подобар вкус ако подолго отстои. Но, дозите можеби нема да бидат погодени за сите, па најдобро е доколку го пробате оригиналниот рецепт, а потоа да го приспособите според вашиот вкус.

Пробајте го и ова розово лате за дамите што се вљубени во кофеинот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар