Ледено ирско кафе

Одлично кафе кое ќе ви го разубави денот…
Ледено ирско кафеПотребни состојки:

  • 80 мл свежо еспресо
  • 80 мл ликер од ирски крем
  • 10 коцки мраз
  • 125 мл ладно млеко
  • 2 топки сладолед од ванила

Состојки за сервирање:

  • чоколаден сируп
  • 2 топки сладолед
  • шлаг

Начин на подготовка:

1. Во мал сад искомбинирајте ги кафето и ликерот. Покријте го садот и оставете го 4 часа во фрижидер убаво да се олади.

2. Оладеното кафе, коцките мраз, млекото и сладоледот ставете ги во блендер и убаво измешајте ги.

3. Полијте ја внатрешноста на 2 големи стаклени чаши со чоколаден сируп, а потоа смесата распоредете ја во нив.

4. Одозгора ставете малку сладолед и шлаг. На врвот повторно ставете чоколаден сируп.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар