Ледено фрапучино со сладолед

Ледено фрапучино со сладолед

Идеален пијалак за летните горештини

Ледено фрапучино со сладолед

Потребни состојки:
 • 1 лажичка инстант кафе
 • 1 лажичка шеќер
 • 70 мл вода
 • 70 мл млеко
 • 1 топка сладолед од ванила
 • 1 топка сладолед од карамела
 • 2 коцки кршен мраз
 • шлаг
 • цимет
 • чоколадни трошки
Начин на подготовка:

Водата млекото, кафето и шеќерот ставете ги во шејкер и убаво измешајте ги. Во висока стаклена чаша, ставете го кршениот мраз и топките сладолед. Врз сладоледот исипете го кафето од шејкерот, а на врвот ставете шлаг. Декорирајте со цимет и чоколадни трошки.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

 1. Jule Reply

  mmmmmmmmmmmmmmmmm samo sto go probav, 5+ e <3

Остави коментар