Крем од кафе со прелив од портокал

Крем од кафе со прелив од портокал

Десерт со стил, како создаден за совршен завршеток на одлична вечераКрем од кафе со прелив од портокалПотребни состојки (за кремот):

  • 300 г маскарпоне сирење
  • 85 г шеќер во прав
  • 5 лажици јако сварено кафе (нес, еспресо)
  • 280 г изматена хопла

Потребни состојки (за преливот):

  • 175 г рендано чоколадо
  • 50 г путер
  • 5 лажици млеко
  • 1 лажица рендана кора од портокал

Подоготовка: Во сад изматете ги маскарпонето, шеќерот и оладеното кафе. Во друг сад изматете ја хоплата и така изматена додајте ја во смесата со маскарпоне. Убаво измешајте. Смесата распоредете ја во 6 чаши, покријте ги со фолија и ставете ги во фрижидер. Во сад, на пареа растопете ги чоколадото, путерот и млекото. Оставете да се растопи чоколадото. Тогаш, тргенете го од оган и ставете ја кората од портокал. Убаво измешајте со преливот. Преливот ставете ги врз кремата од чоколадо.
———————————————————————————————————————————————————————

Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот

Поврзани содржини

Остави коментар