Крем-кафе со сладолед

Интензивен вкус со богата арома, за целосно опуштање во последните зимски денови

Крем-кафе со сладолед

Потребни состојки:
  • 500 мл топло чоколадо
  • 250 мл топло инстант кафе
  • 125 мл млеко
  • 2 лажици шеќер во прав
  • 2 топки сладолед од чоколадо или ванила
  • шлаг
Начин на подготовка:

Топлото чоколадо, кафето, млекото, шеќерот и сладоледот, ставете ги во едно тенџере на оган, и мешајте ги за убаво да се соединат. Кога смесата ќе почне да крчка, тргнете го тенџерето од оган и распоредете ја во 4 шолји. Декорирајте со шлаг, а по избор можете да додадете и чоколадни трошки или чоколаден сируп.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

  1. Антонио Reply

    Каде давате сега рецепти со сладолед … ммммм!!

Остави коментар