Кафе равенки

Дали обожавате да пиете еспресо? Ова интересно кусо анимирано видео го има направено Винсент Ламерс, кое набрзина ги објаснува постапките за правење на сите видови кафиња кои се на база на еспресо.

Кафе равенки

Неговата цел е да ги опише сите различни начини на кои можете да уживате во ова силно кафе. Па, еве ги сите рецепти од кратко еспресо до лате.

  • еспресо + млечна пена = макијато
  • еспресо + шлаг = крем кафе
  • еспресо + млеко зовриено на пареа  = млечно кафе
  • еспресо + чоколаден сируп + шлаг = мока
  • двојно еспресо + шлаг = еспресо кон пана (еспресо со шлаг)
  • еспресо + млеко зовриено на пареа + млечна пена + широка шолја = капучино
  • еспресо + млеко зовриено на пареа + млечна пена + висока чаша = лате
  • еспресо + вода = американоБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар