Кафе на денот: Лате со тиква и урми

Кафе на денот: Лате со тиква и урми

Официјално е сезона на тиквите насекаде. Ако ја комбинирате сварената тиква со умри, дали знаевте дека можете да го направите највкусното лате?

Кафе на денот: Лате со тиква и урми

Потребни состојки:

  • 250 милилитри кафе (еспресо или инстант кафе)
  • 1 ½ лажица пире од тиква
  • 1 лажица путер од кашу или 125 милилитри млеко
  • 3-4 урми (1-2 лажици мед, јаворов сируп или кокосов шеќер)
  • цимет, ѓумбир на прав, каранфилче, морско оревче по вкус

Начин на подготовка:

  1. Додадете ги сите сосотојки во блендер или рачен миксер.
  2. Украсете со шлаг и цимет.

Погледнете го овој рецепт за неодолив пудинг со кафе крем.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар