Екстра ледено кафе

Ледено кафенце, мелем за душа…Екстра ледено кафеПотребни состојки:

 • 150 мл ледено инстант кафе
 • 50 мл топла вода
 • 50 мл млеко
 • 4 коцки кршен мраз
 • екстракт од ванила
 • 2 лажички шеќер

Начин  на подготовка: Во топлата вода сипете ги шеќерот и неколкуте капки екстракт од ванила и оставете ја смесата во фрижидер да се олади. Чашата во која ќе го подготвувате кафето ставете ја во замрзнувачот 15 минути за и таа убаво да се олади. Откако ќе се олади чашата, ставете ги во неа коцките мраз и кафето, а одозгора посипете со млекото, ладната вода со шеќер и екстракт од ванила.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

 1. Gramaticar Reply

  Студено кафе…не ЛЕДЕНО…го сквернавите јазикот!

 2. Miki Reply

  a mlekoto kade odi?

  • Кафе пауза Reply

   На крајот доаѓа и млекото.

Остави коментар