Чоколадно баварско кафе

Вкусно чоколадно кафе, кое ќе ви ја згрее душата

Чоколадно баварско кафе

Потребни состојки:
  • 100 мл свежо сварено црно кафе
  • 70 мл топло млеко
  • 30 г чокладо
  • шлаг
  • шеќер
  • 2 коцки чоколадо и чоколадни трошки (за декорација)
Начин на подготовка:

Стопете го чоколадото заедно со мала количина од кафето. Откако чоколадото убаво ќе се растопи и соедини, додадете го остатокот од кафето и шеќер по вкус. Пополека почнете да го додавате млекото и мешајте. Откако сè убаво ќе се соедини, сипете го во широка шолја за кафе. Декорирајте со шлаг и чоколадни трошки, а послужете и две коцки чоколадо на страна.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар