ТВ серија: Сексуално образование (Sex Education)

Тинејџер чија мајка е сексуална психотерапевтка, се здружува со соученичка од неговото средно училиште и отвораат тајна клиника за сексуална терапија

Главни улоги: Аса Батерфилд, Гилијан Андерсон, Еми Меки

Жанр: драма, комедија

Креатор: Лаури Нон

Премиера: 11 јануари 2019

Број на сезони: 1

Времетраење: 45 минути

Јазик: англиски

Наша оценка: 9/10

Ваша оценка: 1 vote, average: 10.00 out of 101 vote, average: 10.00 out of 101 vote, average: 10.00 out of 101 vote, average: 10.00 out of 101 vote, average: 10.00 out of 101 vote, average: 10.00 out of 101 vote, average: 10.00 out of 101 vote, average: 10.00 out of 101 vote, average: 10.00 out of 101 vote, average: 10.00 out of 10 (1 гласа, просек: 10.00 од 10, гласано)

Loading...

 

Благодарение на Нетфликс, голем број табу теми поврзани со сексот во адолесценцијата добиваат сè поголемо внимание. Овој клучен период во сексуалното созревање на една личност, што најчесто е исполнет со многу збунетост и срам, долго време е запоставуван, притоа негативно влијаејќи на растот и развојот на младите индивидуи. Но, за среќа, со сите нови филмови и серии, се поттикнуваат младите поотворено да разговараат и полесно да се справуваат со целата таа хормонална збунетост што доаѓа со годините.

Во оваа ТВ серија, го следиме животот на 16-годишниот Отис (Аса Батерфилд), којшто израснал во дом на двајца сексуални психотерапевти. Неговите родители се сега разведени, а тој живее со мајка му, Џин (Гилијан Андерсон) која слободно може да се каже дека не чувствува ниту трошка срам во однос на темата секс. Нејзината работа е да им помогне на паровите со сексуалните проблеми, и лесно и отворено разговара со сите. Таа исто така е отворена и за својот сексуален живот, кој после разводот, е прилично активен и разновиден.

Како што веќе спомнав, Отис пораснал во средина каде што отворено се разговарало за сексуалноста на луѓето. Токму затоа, иако има само 16 години и сè уште немал секс, тој е длабоко запознаен со комплексноста на сексуалните врски и има знаење коешто една девојка од неговото училиште, Мејв (Еми Меки), ќе го претвори во вистински бизнис. Таа ќе се договори со Отис да му наоѓа клиенти меѓу нивните соученици, а тој да им помага да се справат со своите сексуални проблеми. Помагајќи им на другите, тој исто така им помага и на гледачите да откријат нешто повеќе за сексуалните динамики во адолесценцијата (па и во повозрасните години) и да почнат подетално да работат и на своите проблеми.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


Please enter an Access Token on the Instagram Feed plugin Settings page.

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар