Дали вашиот хороскопски знак е активен или рецептивен?

Дали вашиот хороскопски знак е активен или рецептивен?

Секој хороскопски знак има своја единствена енергија, квалитет и сила. Во астрологијата, тие се поделени во различни категории. Истражувањето на овие категории може да ви помогне подобро да ги разберете вашиот и другите хороскопски знаци. Наједноставното место од кое можете да започнете е да се запознаете со двете двојности во астрологијата.

Дали вашиот хороскопски знак е активен или рецептивен?

Ова може да ви даде општа идеја за нивото на енергија на секој хороскопски знак. Сите хороскопски знаци се поделени во две множества на двојност, кои се познати и како поларитети или бинарни елементи. Кога ќе го погледнете хороскопското тркало, ќе забележите дека двојностите го исклучуваат секој втор знак, што укажува на проток на одредени енергии додека планетите патуваат низ Зодијакот. Тоа исто така значи дека соседните знаци се секогаш дуално спротивни. За секој хороскопски знак се смета дека има позитивен или негативен енергетски полнеж, кој исто така е опишан како активен наспроти рецептивен. Овој однос е донекаде сличен на концептот на јин и јанг. Активните хороскопски знаци се повеќе насочени кон акциите и мислите, а рецептивните се фокусирани на емоциите и сетилните искуства.

Активни хороскопски знаци

Активни хороскопски знаци се огнените и воздушните знаци – Овен, Близнаци, Лав, Вага, Стрелец и Водолија. Тие се опишани и како позитивни знаци, но исто така и како машки – иако машки не се однесува на полот, бидејќи секој од нас има спој на машка и женска енергија во нас. Овие хороскопски знаци имаат тенденција да бидат повеќе друштвени, ориентирани кон акција и фокусирани на надворешната област на мислата и движењето. Тие се однесуваат кон светот на динамичен и активен начин и полесно преземаат иницијатива во животот. Луѓето родени во овие хороскопски знаци се побрзи и поотворени кон сè околу нив и целата своја енергија ја насочуваат кон надворешниот свет.

Рецептивни хороскопски знаци

Рецептивни хороскопски знаци се земјените и водените знаци – Рак, Бик, Девица, Скорпија, Јарец и Риби. Тие се опишани и како негативни и како женски знаци. Зборот негативни нема лош контекст, туку едноставно значи дека енергијата на овие хороскопски знаци е повеќе насочена кон внатрешноста. Овие хороскопски знаци имаат тенденција да бидат поинтроспективни, попасивни и насочени кон внатрешната област на своите чувства и сетила. Тие се однесуваат кон светот на понежен и побавен начин. За разлика од активните хороскопски знаци, овие луѓе секогаш прво ќе дојдат во контакт со своето емоционално искуство, пред да донесат какви било одлуки или да преземат одредени активности.

Прочитајте со кои хороскопски знаци многумина не сакаат да излезат повторно.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар