7 испитувања на крвта што треба да ги правите еднаш годишно

7 испитувања на крвта што треба да ги правите еднаш годишно

Ако навистина се грижите за вашето здравје, тестирајте сe и одете на систематски прегледи редовно, дури и ако не постојат алармантни симптоми. Тестовите на крвта и специјалните тестови може да ви помогнат да идентификувате одредени потенцијални заболувања.

7 испитувања на крвта што треба да ги правите еднаш годишно

1. Шеќер во крвта

Зголеменото ниво на шеќер во крвта служи како сигнал дека телото или не произведува доволно инсулин или не го користи правилно. Зголеменото ниво на шеќер во крвта може да укаже на развој на дијабетес и предијабетес. Важно е да го проверувате нивото на шеќер во крвта на гладно барем еднаш годишно, а почесто ако имате хипертензија.

2. Липиден панел

Липидниот панел ќе ја покаже содржината на холестерол и триглицериди со цел да имате претстава за ризикот од развој на срцеви заболувања. Важно е да се тестирате еднаш годишно.

3. Тироиден стимулирачки хормон (TSH) и Т4

Тироидната жлезда произведува хормони кои се одговорни за метаболизмот. Недостатокот на активност на тироидната жлезда (хипотироидизам) или хиперактивноста на тироидната жлезда (хипертироидизам) почесто се дијагностицираат кај жените. Тестовите за ТСХ и Т4 ќе го покажат нивото на хормони со цел да се открие како функционира тироидната жлезда. Симптоми на дисфункција на тироидната жлезда се: замор, зголемен апетит, чувствителност на настинки, мускулна слабост, кршлива коса и нокти, проблеми со телесната тежина.

4. Витамин Д (25-хидроксивитамин Д)

Витаминот Д е важен за цврстината на коските и другите телесни функции, а постарите луѓе обично страдаат од недостаток на овој витамин.

5. Железо, витамин Б12, магнезиум

Овие супстанции и минерали се многу важни за нормалното функционирање на организмот, па затоа е корисно систематски да се следи нивната содржина.

6. Биохемиски тест на крвта

Овој тест вклучува голем број индикатори: статус на електролити и хидратација, функција на бубрезите, црниот дроб и крвните клетки. Овие индикатори треба да се следат поради акутна или хронична инфекција, анемија и коагулација на крвта.

7. Маркери на воспаление: ЦРП и хомоцистеин

Ц-реактивниот протеин укажува на степенот на воспаление во телото. Дури и малото зголемување на вредноста на ЦРП е поврзано со ризик од срцеви болести и депресија. Високото ниво може да укаже на физичка траума, емоционален или оксидативен стрес, интоксикација, алергии. Зголеменото ниво на хомоцистеин (аминокиселина) укажува на веројатноста за мозочен удар и кардиоваскуларни заболувања, способност за отстранување на токсините од телото и создавање невротрансмитери.

Откријте дали страдате од синдром на карантински мозок.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар