Дали сте меѓу нив? Овие се најдобрите мајки во хороскопот

Дали сте меѓу нив? Овие се најдобрите мајки во хороскопот

Како родител, мора да му обезбедите на вашето дете дом, храна, љубов и можности за раст и развој. Тоа е одговорна задача и секој го дава својот максимум за да ја изврши родителската должност што е можно подобро. Но, некои родители се поумешни од другите. Еве што велат астролозите на оваа тема: Кои се најдобрите мајки од хороскопските знаци?

Дали сте меѓу нив? Овие се најдобрите мајки во хороскопот

1. Риби

Рибите ги охрабруваат децата уметнички да се изразуваат и да бидат креативни. Мајката на децата Риби е чувствителна, имагинативна и ќе ги научи децата да се однесува кон другите луѓе со љубезност и сочувство. Мајки Риби пружаат љубов, им помагаат на другите и ќе го покажуваат својот независен дух. Таа можеби не знае како да ги научи своите деца да ги остварат своите соништа, но ќе им даде целосна поддршка додека се обидуваат сами да ги достигнат.

2. Овен

Мајките Овни го одржуваат распоредот на своите деца полн со часови по музичко, спорт, разни хобија, социјални активности и кампови. Во меѓувреме и самата мајка Овен има целосно пополнет распоред. Таа сака нејзините деца да бидат авантуристички настроени и да не се срамат да пробаат нови нешта. Ги охрабрува децата да се соочат со сите предизвици и да се борат за она во што веруваат. Овие мајки понекогаш можат да им бидат напорни на своите деца, но тие навистина ги слушаат и ги сфаќаат нивните потреби.

3. Близнаци

Мајките Близнаци можат да зборуваат за сè со своите деца – тие честопати водат разговори. Не постојат тајни што ги кријат од своите деца. Нивните деца имаат одлични комуникациски вештини и се многу свесни за тоа што се случува во светот околу нив. Една од работите што ја прави оваа мајка толку уникатна е нејзината способност да ги разбере децата без оглед на полот и возраста. Мајките Близнаци, исто така, ја прават и најдобрата забава за своите деца.

4. Јарец

Мајката Јарец ќе се бори до смрт за своите деца. Таа е жестоко лојална и секогаш ќе се залага за нив. Овие мајки родителството го сфаќаат многу сериозно. Тие сакаат добра работна етика за своите деца и се дисциплинирани и фокусирани. Може да бидете сигурни дека нејзините поголеми деца заработуваат пари грижејќи се за своите браќа и сестри. Тие обично многу работат и понекогаш треба да ги потсетите да одвојат малку време и за себе.

5. Бик

Мајките Бикови се неверојатно трпеливи, но само ако децата не прават грешки. Тие се многу реални и приземни. Овие мајки можат да бидат тврдоглави, што може да доведе до проблеми кога нивните деца се во своите тинејџерски години. Но, оваа мајка гарантира дека нејзините деца ја ценат убавината и природата. Бидејќи може да бидат склони кон готвење и консумирање храна, тие мора да бидат внимателни да не ги прејадуваат своите деца.

6. Вага

Вагите се одлични мајки затоа што се многу избалансирани и мирни. Тие ја негуваат хармонијата во домот и кога има расправија помеѓу браќата и сестрите, тие може да ја согледаат сечија перспектива и да им помогнат на децата да најдат решение. Мајките Ваги не сакаат да бидат дисциплинирани и повеќе би сакале да им бидат пријатели отколку родители на децата. Најважното нешто што мајката Вага ги учи своите деца е како да споделуваат, како да бидат сочувствителни кон другите и како да бидат добри пријатели.

7. Рак

Мајката Рак штити и негува. Всушност, децата кои имаат мајка Рак знаат дека навистина се сакани и згрижени. Мајка Рак секогаш е тука да го сослуша своето дете и да му помогне да се чувствува подобро. Таа сака нејзиниот дом да биде место исполнето со љубов и удобност и мисли дека нејзините деца треба да споделат сè со неа. Кога ништо друго нема да успее, мајката Рак ќе му направи на детето неговите омилени колачиња или ужина. Таа е одлична во поттикнувањето и развојот на креативноста кај децата.

8. Стрелец

Мајката Стрелец има огромно срце. Таа најверојатно ќе започне да патува со своето дете уште на негова рана возраст. Таа на своите деца им всадува жед за знаење и силно чувство на независност, како и злобна смисла за хумор. Мајките Стрелци се свесни дека нивното детство било кратко, па затоа сакаат нивните деца да уживаат во секој момент од него. Но, мајката Стрелец може да биде и импулсивна. Кај неа нема многу правила како кај другите мајки, затоа што сака нејзините деца да бидат свои луѓе.

9. Девица

Што и да е расипано, мајката Девица ќе даде сè од себе за да го поправи, без разлика дали станува збор за играчка или скршено срце. Таа има големи очекувања за своите деца, но сепак ги сака неописливо, дури и кога не ја слушааат.

Девицата е мултитаскинг родител, работи, волонтира и сè уште одржува многу чист и уреден дом. Таа сака нејзините деца да бидат дисциплинирани и да не се откажуваат кога работите ќе бидат тешки. Но, Девицата е перфекционист, па понекогаш може да биде напорна ако децата не успеат во нешто.

10. Скорпија

Мајките Скорпии се страшно интуитивни и честопати знаат што се случува со нивното дете. Тие се одлични поборници за лојалност, чесност и заштита, па сè додека нејзините деца ја зборуваат вистината и внимаваат на другите, таа е добра.

Бидете внимателни ако на кој било начин ги навредите нејзините деца или создадете проблем поврзан со нив, бидејќи таа ќе се бори силно за нив. Секогаш ги поставува потребите на семејството над своите и страсно го брани семејството секогаш кога ќе насети загрозеност.

11. Водолија

Мајките Водолии имаат за цел да бидат верни кон себеси. Можеби ги подучуваат своите деца дома, но исто така, се погрижуваат и да поминат неколку часови надвор од домот. Таа се погрижува децата да ја знаат важноста на помагањето на другите и ќе им вгради свесност за темите како што е глобалното затоплување.

Оваа мајка сигурно ја инспирира имагинацијата и го поттикнува  експериментирањето кај своите деца. Сепак, таа има многу малку трпение кога децата емоционално „пукаат“ или изразуваат некоја емоција. Можеби некој треба да ја потсети дека не може децата да претпоставуваат дека ги сака туку треба и да ги убеди во тоа.

12. Лав

Мајката Лав најмногу се однесува како дете. Таа ужива да игра со своите деца, дарувајќи им подароци. Сепак, таа мора да се соочи и со сопствените потреби и понекогаш мора да им даде предност на своите проблеми пред тие на своите деца. Дали приредува скапа забава затоа што тоа го побарале нејзиниот син или ќерка, или го прави тоа само за да ги импресионира другите мајки?

Таа ги сака своите деца длабоко, но може да биде и многу нарцисоидна, размислувајќи за своите деца како продолжение на себеси. Таа дури е подготвена и да го заведе наставникот на своето дете, иако со тоа може да го посрамоти детето пред другите.

Можеби сакате да дознаете и што предизвикува депресија кај секој хороскопски знак?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Смислата на животот ја бара преку уметноста и креативноста. Пишувањето е нејзино секојдневие.

Поврзани содржини

Остави коментар