8-те животни циклуси според астрологијата

Нашите животи се под големо влијание од сонцето, месечината и планетите. И додека сите тие имаат одреден удар на нашиот живот, постојат одредени фази во кои имаат најсилно влијание на нашето однесување и донесувањето одлуки. Според ова, нашиот живот може да биде поделен на 8 периоди.

8-te-zhivotni-ciklusi-spored-astrologijata-kafepauza.mk

1. 0-7 години

Во овој период, кој почнува со раѓањето, владее месечината. Поради нејзината чувствителност, и децата се премногу чувствителни. Поради ова важно е родителите да бидат внимателни. Нивната улога е клучна во овој период.

2. 7-14 години

Влијанието на Меркур во овој период го тера детето во раст да го истражува светот. Во оваа фаза луѓето имаат голема желба за промена и секој ден се наоѓаат во нова ситуација. Во овој период децата ги учат правилата на комуницирање со другите.

3. 14-21 година

Главната планета во овој циклус е Венера која е симбол на љубовта, сексуалноста и еротиката. Адолесцентскиот период е и првиот контакт со љубовта и сексуалноста. Луѓето почнуваат да ги истражуваат своите емоции и чувства и се фокусираат на надворешниот изглед.

4. 21-35 години

Марс им помага на луѓето да се смират во овој период. Желбите и соништата полека добиваат реална форма, а целите се остваруваат. Стабилизирањето на професионалниот и личниот живот е забрзано во овој период поради влијанието на Марс.

5. 35-42 години

Влијанието на сонцето ги тера сите да го достигнат посакуваниот социјален статус. Сите луѓе ќе поминат низ многу телесни промени овој период. Поради тоа овој циклус е стресен, и физички и психички.

6. 42-56 години

Јупитер ја зголемува духовноста кај сите. Важните и значајни одлуки се однесуваат во оваа фаза благодарение на Јупитер. Сексуалниот нагон веднаш се намалува, кај жените настапува менопауза и губат сексуална привлечност, додека мажите чувствуваат намалена сексуална енергија.

7. 56-70 години

Владејачката планета на овој период е Сатурн. Со Сатурн доаѓаат мудроста, но и губењето енергија кое ги забавува телесните функции.

8. 70 години и нагоре

Уран поттикнува барање нови задоволства во животот. Најчесто луѓето се посветуваат на духовноста или на внуците во оваа фаза.

Погледнете го и овој прецизен египетски хороскоп кој ја открива вашата судбина навистина детално.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар