Жени и воени авиони – поинаков поглед кон историјата

Навистина постојат голем број црно-бели воени фотографии кои ни дозволуваат за кратко да погледнеме назад во историјата, но секогаш го предизвикуваат тоа чувство на отсеченост од минатото. Сега можеме полесно да се поврземе со времето благодарение на овие фотографии од жени кои помагаат во изработката на воени авиони во 40-тите години. Тие се дел од каталогот на „Library of Congress“ и во оригиналната верзија се црно-бели, а се дело на фотографот Алфред Т. Палмер. Благодарение на програмите за уредување фотографии и умешните раце, овие парчиња историја оживуваат со свежи бои и ни нудат многу пореално чувство.

Жени и воени авиони - поинаков поглед кон историјата

Фотографиите биле направени во Канцеларијата за воени информации, агенција која се занимавала со обработка на воени вести, промовирање патриотизам и регрутација на жени. Настрана техничката обработка, со помош на нив добиваме нова идеја за традиционалните жени во Америка во тој период. Наместо очекуваната визија за ретро домаќинка, тука гледаме способни и одлучни жени кои имаат активна улога во одбраната на својата земја.

Жени и воени авиони - поинаков поглед кон историјатаЖени и воени авиони - поинаков поглед кон историјатаЖени и воени авиони - поинаков поглед кон историјатаЖени и воени авиони - поинаков поглед кон историјатаЖени и воени авиони - поинаков поглед кон историјатаЖени и воени авиони - поинаков поглед кон историјатаЖени и воени авиони - поинаков поглед кон историјатаЖени и воени авиони - поинаков поглед кон историјатаЖени и воени авиони - поинаков поглед кон историјатаЖени и воени авиони - поинаков поглед кон историјатаЖени и воени авиони - поинаков поглед кон историјатаЖени и воени авиони - поинаков поглед кон историјатаЖени и воени авиони - поинаков поглед кон историјата


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Од кога паметам вљубена сум во играта на зборовите и за мене нема поинтимен момент од оној кога сум сама со мислите пред празен лист хартија. Го ценам друштвото на убава книга, квалитетна музика и шолја турско кафе. Сакам стари предмети и ретро фотографии, особено оние кои со себе носат приказна. Дипломиран економист кој студиите ги преживеа благодарение на зависноста од чоколадо.

Поврзани содржини

Остави коментар