Уметница ја доловува убавината на моментот преку живописни скици

Уметница ја доловува убавината на моментот преку живописни скици

Преку сликањето на отворено, уметницата Ангела Мекеј, попозната како Студио Охки, ја доловува убавината на моментот. Нејзиниот бележник е преполн со скици од живописните места што ги посетува – од сончеви морски брегови па сè до бескрајни цветни полиња. По потекло од Австралија и Тајланд, уметницата е посебно наклонета кон топли дестинации, богати со растителен свет што честопати доаѓаат до израз во нејзините илустрации.

Уметница ја доловува убавината на моментот преку живописни скици

Моите илустрации се инспирирани од далечните патувања, долгите летни денови и чудата на природата. Најчесто работам со акварел и гваш техника, правам брзи скици од местото, а потоа изработувам детална илустрација“, вели Ангела.

Во продолжение погледнете ги нејзините преубави илустрации.

Уметница ја доловува убавината на моментот преку живописни скици

Уметница ја доловува убавината на моментот преку живописни скици

Уметница ја доловува убавината на моментот преку живописни скици

Уметница ја доловува убавината на моментот преку живописни скици

Уметница ја доловува убавината на моментот преку живописни скици

Уметница ја доловува убавината на моментот преку живописни скици

Уметница ја доловува убавината на моментот преку живописни скици

Уметница ја доловува убавината на моментот преку живописни скици

Уметница ја доловува убавината на моментот преку живописни скици

Доколку ви се допаднаа овие преубави илустрации, можеби сакате да погледнете како артистка скицира морски пејзажи кои потоа ги фотографира држејќи ги над крајбрежјето.

Извор: mymodernmet.com


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар