Сурферите во Хаваи во црно-бело издание

Тоби Хариман е фотограф од Сан Франциско, кој неодамна бил на десетдневно патување во Оаху, Хаваи и решил за првпат да си ја испроба среќата во фотографирање сурфери. Потоа, од направени стотици фотографии, ги одбрал најдобрите и им дал фантастичен црно-бел ефект. Добиениот резултат тој го нарекува „Прво поглавје од неговата модерна сурферска фото-серија“.Сурферите во Хаваи во црно-бело издание Сурферите во Хаваи во црно-бело изданиеИ покрај тоа што Тоби најчесто се занимава со фотографирање природа и градови, сепак бил премногу фасциниран од овој спорт и од фотографиите што гледал како ги прават другите фотографи. Со оглед на тоа што тој потекнува од Колорадо вели:

Јас сум навикнат на скијање по снег. Океанот е сосема поинакво животно, без можност за никаква контрола врз неговата моќ и интензитет. Како што практикувам да го опишувам, океанот е како да се наоѓате во куса лавина со времетраење од 10 до 30 секунди. Брановите додека бев таму, беа навистина огромни“.

Сурферите во Хаваи во црно-бело издание Сурферите во Хаваи во црно-бело издание

Јас не се сметам себеси за професионален ‘сурферски’ фотограф, но со такви бранови и сурфери, е навистина тешко да не фотографирате. Фотографирањето луѓе не е моја област, но нивното вметнување во таква околина, дефинитивно е!“

Сурферите во Хаваи во црно-бело издание Сурферите во Хаваи во црно-бело издание Сурферите во Хаваи во црно-бело издание Сурферите во Хаваи во црно-бело изданиеСурферите во Хаваи во црно-бело издание Сурферите во Хаваи во црно-бело издание Сурферите во Хаваи во црно-бело издание Сурферите во Хаваи во црно-бело изданиеПечатени верзии од неговата импресивна фотоколекција можат да се купат директно од неговата онлајн-продавница.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар