Опуштете се! 8 бои кои се пријатни за очите и ќе ви го намалат стресот

Опуштете се! 8 бои кои се пријатни за очите и ќе ви го намалат стресот

Сите знаеме дека боите многу влијаат на расположението. А тие се уште поважни кога станува збор за бојата на собите во кои живееме. Универзитетот во Минесота открил дека црвената боја го зголемува нивото на стрес, додека зелените и белите нијанси имаат спротивен ефект. Па сигурно не би сакале вашиот ентериер да биде во црвена боја, кога вие веќе сте под преголем стрес.

1. Лаванда

Кралската виолетова е силна боја, но нејзината бледа нијанса има смирувачки ефект врз очите.

1-opustete-se-8-boi-koi-se-prijatni-za-ocite-i-go-namaluvaat-stresot-kafepauza.mk

2. Бледа сива

Светлата сива нијанса создава смирена и релаксирана околина. Додадете сини и бели елементи за да го пополните просторот.

2-opustete-se-8-boi-koi-se-prijatni-za-ocite-i-go-namaluvaat-stresot-kafepauza.mk

3. Ладно сина

Сините „водени“ нијанси кои потсетуваат на синилото на небото или на водата се бои кои најмногу го намалуваат стресот. Според фенг шуи, сината има моќ да ја забави работата на срцето и да го намали крвниот притисок.

3-opustete-se-8-boi-koi-se-prijatni-za-ocite-i-go-namaluvaat-stresot-kafepauza.mk

4. Сиво-сина

Светлата до средна нијанса на сиво-сината е уште една од најрелаксирачките бои во спектарот.

4-opustete-se-8-boi-koi-se-prijatni-za-ocite-i-go-namaluvaat-stresot-kafepauza.mk

5. Аква

Изберете аква нијанса од посиниот дел на палетата за да го релаксирате просторот во којшто живеете.

5-opustete-se-8-boi-koi-se-prijatni-za-ocite-i-go-namaluvaat-stresot-kafepauza.mk

6. Бледо розова

Розовите прашливи и пастелни тонови ги одмараат очите.

6-opustete-se-8-boi-koi-se-prijatni-za-ocite-i-go-namaluvaat-stresot-kafepauza.mk

7. Беж

Стојте понастрана од топлите жолти и портокалови нијанси. Но затоа пак неутралната беж боја од потоплите нијанси е одличен алтернативен избор.

7-opustete-se-8-boi-koi-se-prijatni-za-ocite-i-go-namaluvaat-stresot-kafepauza.mk

8. Бледо зелена

Покрај сините, зелените бои со беж подтонови и жолто-зелените нијанси се одлични за намалување на стресот.

8-opustete-se-8-boi-koi-se-prijatni-za-ocite-i-go-namaluvaat-stresot-kafepauza.mk

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Живее за добра книга и дише преку пишаниот збор. Кога би можела, цел живот би патувала, би читала и би гледала филмови. Вљубеник во фотографијата и класиката. Оптимист и поборник за љубов. Модата е нејзиниот начин да го изрази своето мислење и став. Животот за неа е уметност, филозофија и добра храна.

Поврзани содржини

Остави коментар