Од обична монета до интересно уметничко дело

На интернет може да се најдат голем број уметници кои создаваат уметност од банкноти, без разлика дали од нив прават оригами, цртаат врз нив или ги користат за друг вид изработки. Сепак, ретко може да се види некој што црта врз монети.

Од обична монета до интересно уметничко дело

Вулверин (X-men)

Бразилскиот артист Андре Леви, направил серија многу интересни нацртани парички, со минијатурни портрети од познати ликови. Тој користи монети на кои веќе се наоѓаат лица или луѓе и ги преработува цртајќи врз нив. Неговите дела се навистина интересни и инспиративни.

Од обична монета до интересно уметничко дело

Киклоп (X-men)

Од обична монета до интересно уметничко дело

Гамбит (X-men)

Од обична монета до интересно уметничко дело

Фин (Adventure Time)

Од обична монета до интересно уметничко дело

Жената-мачка

Од обична монета до интересно уметничко дело

Беатрикс Кидоу (Kill Bill)

Од обична монета до интересно уметничко дело

Суракс (Mortal Kombat)

Од обична монета до интересно уметничко дело

Спајдермен

Од обична монета до интересно уметничко дело

Волдо

Од обична монета до интересно уметничко дело

Миниони

Од обична монета до интересно уметничко дело

Алберт Ајнштајн

Од обична монета до интересно уметничко дело

Хари Потер

Од обична монета до интересно уметничко дело

Кик-ес

Од обична монета до интересно уметничко дело

Робокап

Од обична монета до интересно уметничко дело

Дејвид Боуви

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар