Неверојатни самоодржливи пирамиди во кои можете да живеете

Неверојатни самоодржливи пирамиди во кои можете да живеете

Дали ви здодеа живеењето на копно? Во иднина ќе можете да се пријавите да живеете во заедница на море составена од самоодржливи градби во форма на пирамида напојувани од соларна енергија.

Неверојатни самоодржливи пирамиди во кои можете да живеете

Дизајнирани од Пиерпаоло Лазарини, овие градби се инспирирани од архитектурата на Маите и Јапонците. Зградите доаѓаат во неколку форми и големини и се дизајнирани за разни намени. Некои од нив се домови, додека некои се направени како градини, хотели или кино сали. Најголемата градба ќе достигнува 30 метри надморска височина.

Неверојатни самоодржливи пирамиди во кои можете да живеете

Лазарини ги замислува градбите од стаклена волна, челик и јаглеродни влакна. Ќе бидат инсталирани врз огромни платформи што пловат под кои ќе има и подруми во кои ќе можат да се направат подводни спални соби.

Неверојатни самоодржливи пирамиди во кои можете да живеете

Структурата е напојувана со соларна енергија. Заедницата ќе има и мало пристаниште. Секоја градба ќе добива енергија од соларните панели на покривот и водните турбини.

Неверојатни самоодржливи пирамиди во кои можете да живеете

Иако овој проект сè уште е само концепт, Лазарини се надева дека ќе ги собере потребните средства за да почне со изградба.

Неверојатни самоодржливи пирамиди во кои можете да живеете

Според него, првата и најмала пирамида ќе чини 350.000 евра. Со цел да собере средства тој сака да направи кампања и да им овозможи на луѓето да престојуваат во градбите по цена од 1.000 евра за една ноќ.

Неверојатни самоодржливи пирамиди во кои можете да живеете

Оние кои го поддржуваат проектот ќе можат да гласаат и за локацијата на пирамидите од понудена листа на предлози.

Неверојатни самоодржливи пирамиди во кои можете да живеете

Неверојатни самоодржливи пирамиди во кои можете да живеете

Неверојатни самоодржливи пирамиди во кои можете да живеете

Доколку сепак повеќе го сакате копното, погледнете ја оваа неверојатна куќа инспирирана од бајките.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар