Мапи на светот направени со парите од државите

Мапи на светот направени со парите од државите

Шведското дизајнерско студио „Bedow“ направиле една интересна мапа користејќи ги монетите кои се користат како платежно средство во државите. Според нивната пресметка потребни биле околу 3.000 монети за да се создаде оваа интересна мапа.Мапи на светот направени со парите од државитеМапи на светот направени со парите од државитеИстовремено артистот The310Investigator создал мапа користејќи ги банкнотите на државите. Користејќи фото монтажа, тој успеал да ги исече банкнотите создавајќи голема колоритна сложувалка. За изработка му биле потребни околу 12 часа работа.Мапи на светот направени со парите од државитеМапи на светот направени со парите од државитеМапи на светот направени со парите од државитеМапи на светот направени со парите од државите


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар