Жестоки коктели инспирирани од ликовите во „Одмаздници“

Можеби нема да добиете супермоќи, но сигурно ќе уживате во нивниот остар вкус. 🙂

1. Халк (The Hulk)

Жестоки коктели инспирирани од ликовите во „Одмаздници“

 • 1/5 јапонски ликер „Мидори“ (Midori)
 • 1/5 „Апсинт“
 • 3/5 „Mountain Dew“ (газиран безалкохолен пијалак на Пепси, попознат како „Mth Dew“. Негова соодветна замена е Севен-ап)
 • Ставете ги состојките во шејкер, промешајте и сервирајте во голема стаклена чаша. Декорирајте со киви.


2. Капетан Америка (Captain America)

Жестоки коктели инспирирани од ликовите во „Одмаздници“

 • 1/3 чоколаден ликер „Crème de cacao
 • 1/3 „Блу Куракао“ (Вlue Curacao)
 • 1/3 сируп „Гренадина“ (Grenadine)
 • Ставете ги состојките во шејкер и добро промешајте. Сервирајте во чаша за шотови и декорирајте со минијатурно американско знаменце. 🙂


3. Ајронмен (Iron Man)

Жестоки коктели инспирирани од ликовите во „Одмаздници“

 • 1/5 „Drambuie“ (ликер од слатко виски, мед, билки и зачини)
 • 1/5 Скоч (Scotch)
 • 2/5 џус од портокал
 • 1/5 сируп „Гренадина“ (Grenadine)
 • Сето ова промешајте го во шејкер. Сипете во тенка и висока стаклена чаша и декорирајте со резанка портокал.


4. Тор – Богот на молњата (God of Thunder)

Жестоки коктели инспирирани од ликовите во „Одмаздници“

 • 1/3 „Mead“ (специјално вино од мед)
 • 1/3 вотка „Lingonrberry“
 • 1/3 „Berry liquers
 • Ставете ги пијалаците во шејкер и добро промешајте. Готовиот коктел се служи со коцки мраз во ниска чаша за виски.


5. Локи – Богот на злото (The God of Mischief)

Жестоки коктели инспирирани од ликовите во „Одмаздници“

 • 1/4 од специјалното вино со мед „Mead“
 • 1/8 ликер „Аpple Sours“
 • 1/8 ликер „Goldstrike
 • 1/4 лимонов сок
 • 1/4 ликер „Блу Куракао“
 • 1/4 вотка „Blavod
 • Кршен мраз
 • Ставете ги состојките во шејкер и силно промешајте. Сипете во мартини коктел чаша и декорирајте со резанки лимон.


6. Црната вдовица (The Black Widow)

Жестоки коктели инспирирани од ликовите во „Одмаздници“

 • 1/3 ликер со вкус на кафе (Kahlua)
 • 1/3 вотка
 • 2 шотчиња еспресо
 • Промешајте ги состојките во шејкер и послужете во стаклена чаша со рачка.


7. Окото на јастребот (Hawk Eye)

Жестоки коктели инспирирани од ликовите во „Одмаздници“

 • 1/2 „Strongbow
 • 1/2 вотка „Purple WKD“
 • Aftershock (шотче)
 • Се служи во висока стаклена чаша.


8. Фуријата (The Fury)

Жестоки коктели инспирирани од ликовите во „Одмаздници“

 • 2/5 лимонов сок
 • 1/5 ферментиран сок од портокал „Оrange schnapps“
 • 1/5 јапонски дестилиран пијалак „Саке“ (Shochu)
 • 1/5 Black Sambuca
 • 1 резанка лимета
 • Кршен мраз
 • Сето ова силно промешајте го во шејкер, сипете го во стаклена чаша и декорирајте со една Бронхи бонбона.


9. Агентот Колсон (The Agent Coulson)

Жестоки коктели инспирирани од ликовите во „Одмаздници“

 • 1/6 чиста лимонада
 • 1/6 ликер „Cointreau
 • 1/6 ликер „Тriple sec
 • 1/6 бел рум
 • 1/6 џин
 • 1/6 вотка
 • Сите состојки ставете ги во шејкер, силно промешајте ги и коктелот е подготвен за конзумирање. Се служи во мартини коктел чаша.Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Минималист ;)

Поврзани содржини

Остави коментар