Мајка го документирала растењето на син ѝ цели 17 години, а резултатот ќе ве воодушеви

Мајка го документирала растењето на син ѝ цели 17 години, а резултатот ќе ве воодушеви

Интернационално признатата фотографка Ани Ванг од Тајпеј, уште одамна сфатила дека воопшто не ѝ одговара стереотипната улога на мајката.

Мајка го документирала растењето на син ѝ цели 17 години, а резултатот ќе ве воодушеви

„Моите артистички стратегии се засновани на самоприкажување. Во светот на мајките каде што сè е сокриено, најдобриот начин да се искажете е преку стратегијата на самоприкажување. Јас, како жена и мајка, активно се обидував да се создадам себеси, наместо пасивно да бидат претставена од машки артист, како што е традицијата.“

Ани го гледа мајчинството како долго и комплексно патување кое не мора да биде само за жртвување и несебичност. Таа наоѓа паралела помеѓу мајчинството и нејзината работа како артист и создава нешто ново низ разните фази на постоење.

Мајка го документирала растењето на син ѝ цели 17 години, а резултатот ќе ве воодушеви

„Мајката е како уметник што ја завршува својата работа користејќи ја својата мудрост. Мајката не само што создава живот, туку создава постојана матрица на искуства помеѓу мајката и синот.“

Нејзиниот проект наречен „Мајката како креатор“ е обид да ја претстави фузијата на мајчинството и уметноста и преку него прикажала како се одвивало растењето на нејзиниот син.

„Овде секоја година правам семејна фотографија со мене и со син ми, а следната година се фотографираме пред претходната фотографија. Па разни слоеви од мене и од син ми се појавуваат на површината.“

Резултатите се неверојатни и восхитиле многу луѓе ширум светот. Денес нејзиниот син има 18 години и е горд што пораснал со уметноста на мајка му. Погледнете како изгледа крајниот резултат на нејзиниот долгогодишен проект.

2001: Денот пред да се породам

Мајка го документирала растењето на син ѝ цели 17 години, а резултатот ќе ве воодушеви

2002: Заедно фотографираме

Мајка го документирала растењето на син ѝ цели 17 години, а резултатот ќе ве воодушеви

2003: Ногата на син ми беше во гипс

Мајка го документирала растењето на син ѝ цели 17 години, а резултатот ќе ве воодушеви

2004: Прославување Божиќ

Мајка го документирала растењето на син ѝ цели 17 години, а резултатот ќе ве воодушеви

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар