Колоритна уметност од капки масло погледнати под микроскоп

Колоритна уметност од капки масло погледнати под микроскоп

Кога фотографите во својата работа користат макро леќи, крајниот резултат може да биде навистина непредвидлив и вреден за восхит. Чешката фотографка Адријана Капралова Хаузнерова е една од овие артисти, која може да ги пронајде убавите детали, дури и во најсекојдневните работи. Нејзината фотосерија насловена „Oil Spills“ се состои од прекрасни апстрактни фотографии на кои нема ништо друго освен капки масло, разлеани на различни колоритни позадини.Колоритна уметност од капки масло погледнати под микроскопКолоритна уметност од капки масло погледнати под микроскопНејзините фотографии промовираат моќен контраст помеѓу хаосот и хармонијата и го привлекуваат човечкото око. Преку разнобојните уметнички дела, Адријана нè потсетува нас луѓето, дека честопати ги игнорираме многуте магични, микроскопски детали кои постојат во светот околу нас.Колоритна уметност од капки масло погледнати под микроскопКолоритна уметност од капки масло погледнати под микроскопКолоритна уметност од капки масло погледнати под микроскопКолоритна уметност од капки масло погледнати под микроскопКолоритна уметност од капки масло погледнати под микроскопКолоритна уметност од капки масло погледнати под микроскопКолоритна уметност од капки масло погледнати под микроскопКолоритна уметност од капки масло погледнати под микроскоп


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар